To już nie te czasy, kiedy do Szymbarku przyjeżdżało się głównie po to, aby zrobić sobie zdjecie do góry nogami w Domku do Góry Nogami. Powiem Wam, że nawet ja z zainteresowaniem spoglądałam na tę inwestycję, i na osoby tłumnie wchodzące do tego drewnianego obiektu, i już wtedy myśląc - o co tyle hałasu? Zamysł był całkiem dobry, bo i promocja regionu Kaszub, i spore zainteresowanie dzięki tej prywatnej inwestycji... Ale jakoś mnie nigdy nie ciągnęło do tego miejsca. Aż do momentu, gdy od koleżanki usłyszałam jak na Kaszubach jest pięknie...
Dzisiaj napiszę Wam 11 atrakcji (i jeszcze więcej) dla których Szymbark i okolice trzeba zobaczyć. Na liście znajdziecie takie o jakich Wam pisałam, lub niebawem (być może) napiszę w odrębnych artykułach. Są też miejsca - Muzea, o których nie będę się rozpisywała, ze wzgledu na 'trudną' tematykę, jakiej nie chcę poruszać na moim blogu. Po dzisiejszym wpisie na pewno zauważycie, że Kaszuby i Szymbark mają do zaoferowania dużo więcej niż tylko Domek do Góry Nogami.
Mimo iż Kaszuby słyną z wyrobów dekoracyjnych, a także z mocno zakorzenionych zwyczajów zdobienia, a region znany jest z charakterystycznego folkloru - to właśnie tutaj ludzie przyjeżdżają aby wypocząć, a Ci, którzy osiedlili się na ziemi Kaszub wraz z rodzinami wiodą pracowite, lecz bardzo naturalne życie, wykorzystując dobra natury regionu.
W tym cudnym, sielskim miejscu, gdzie wśród paru staromodnych mebli, czas upływał nam na leniwych, cichych i bardzo słonecznych porankach a także na relaksujących wieczorach -po całodniowych wędrówkach w okolicach Szymbarku. Domek jest idealnym miejscem noclegowym, choć w okolicy Szymbarku znajdziecie także inne agroturystyki, pensjonaty, czy hotele, które mogą Wam bardziej odpowiadać.
3. Może to być właśnie Hotel Szymbark, położony dokładnie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie już właściwie będziecie we wspomnianym na początku tego wpisu miejscu dużej prywatnej inwestycji, a gdzie prócz Domku do Góry Nogami, znaleźć można kilka godnych uwagi regionalnych atrakcji. I tak w długiej wiacie wystawowej, pełnej kaszubskich detali i ornamentów możecie podziwiać zawieszoną na ścianie Najdłuższą Deskę Świata o długości 36 metróww i 83 cm oraz 36 metrowy Stół Noblisty przy którym może zasiąść jednocześnie aż 200 osób. Tutaj był bity regord Guinnessa na długość deski, ale też jest mnóstwo ciekawych osiągnięć: np. deskę uzyskano z daglezji rosnącej w kaszubskich lasach o długości 51 m i 20 cm. Sam transport ważącej ponad 8 ton kłody odbywał się w ciekawych warunkach, bo trwał aż 16 godzin (trasa 6 kilometrów). Wzięły w nim udział dźwigi i samochody transportowe. Kłodę piłowało więcej niż 300 osób, przez 9 dni po 16 godzin dziennie. Przy tym używano i zużyto sporo pił. Obecnie deska waży 1100 kilogramów.
W obiekcie można podziwiać replikę dworu z miejscowości Salino koło Wejherowa. Jestem zachwycona tym miejscem, pięknie zrekonstruowanym, malowniczym, w otoczeniu pięknych kwiatów, i iglaków. Tu możecie przysiąść przy fontannie, lub udać się do jednego z punktów gastronomicznych położonych na wprost.
Kaszubska Chata to piękna chata przeniesiona z Wilanowa z charakterystycznymi zdobieniami kaszubskimi. Domek obeszłam z ciekawości, aby poczytać przypowieść kaszubską i obejrzeć malowane oranmenty tradycyjne regionalne. Wewnątrz podaje się pierogi i naleśniki.
5. Teraz jest ten moment, kiedy muszę koniecznie wspomnieć o atrakcjach dla dzieci. Nie wyobrażamy sobie aby spędzić dzień bez punktów postojowych dla najmłodszych, tym bardziej, że już za chwilę sami zobaczycie, że w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, mieszczą się też atrakcje - tylko dla dorosłych, gdzie na pewno dzieci nie będą miały nic do szukania i raczej wystrzegałabym się od pokazywania ich naszym najmłodszym...
Kaszubski Świat Bajek. Miejsce bardzo fajnie zorganizowane, gdzie już na wstępie jesteśmy przywitani przez lektora. Dzieci mają do wyboru zestawy książeczek, w tym z bajkami kaszubskimi. Przechodzimy do budek z poruszającymi się lalkami, gdzie można usłyszeć różne znane bajki. Na zakończenie tych kilkunastu ciekawych teatrzyków, można zrelaksować się na placu zabaw i zrobić kilka zabawnych zdjęć z ulubionymi postaciami bajkowymi. Fajna przygoda dla rodzin z dziećmi, a szczególnie z tymi najmłodszymi.
6. Od pewnego czasu na terenie CEPR jest też atrakcja dla osób lubiących poruszać się na wysokościach. To propozycja dla młodszych i starszych - małpi gaj, o czym Wam już pisałam w poprzednim artykule. Jedno jest pewne, warto tej atrakcji spróbować od najmłodszych lat z dziećmi. Dla starszej młodzieży i osób dorosłych sa też ścieżki wysokościowe odpowiednie dla ich wieku. Odsyłam Was do artykułu o Tarzan Parku w Szymbarku.
7. Skoro już jesteśmy przy opisie Centrum Edukacji i Promocji Regionu, nie można pominąć kilku patriotycznych obiektów, związanych z historią życia Kaszubian, trudów jaki pokonywali z ziem kaszubskich, osób zasłużonych, cierpiących i honorowych. Tutaj jest kilka obiektów, które ludzie powinni zobaczyć. Nie zabierałabym ze sobą najmłodszych. A ponieważ obiekty te, domy i muzeum znajdują się w niedalekiej odległości od siebie, warto byłoby przespacerować się tędy właśnie bez dzieci, jednym ciągiem. Ja np. zwiedzałam je zupełnie sama, wyciszona i bardzo wzruszona.
Dom Sybiraka z Łagrem, przywieziony z Irucka, całkowicie złożony był tu na miejscu. W takim domu mieszkał rodak zesłany na Syberię. W domu jest kilka eksponatów, które przetrwały. Przy domu mamy wystawę fotografii kaszubskich. Nieopodal Domu Sybiraka chętni mogą obejrzeć wnętrza waganów w kórych wywożono w ogromnym ścisku i fatalnych warunkach zesłańców na Sybir. Uprzedzam, że jest to bardzo trudna sceneria, którą polecam odwiedzać pod koniec dnia..
Dom powstańca polskiego z Adampola, czy bunkier Gryfa Pomorskiego z efektami akustycznymi, oraz pomniki ku czci zasłużonych wymuszają powagę, a Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady (migranta do Kanady) i Dom Harcerza to bardzo interesujące i pozytywne dwa obiekty.
Pierwszy z nich ukazuje nieco odmienny styl życia Kaszuba od tego, który towarzyszył Mu na jego rodzimych ziemiach. Drugi obiekt sprowadzony z Wieżycy jest symbolem historii harcerstwa polskiego. Obecnie mieszczą się tutaj sklepik okolicznościowy i biuro CEPR.
8. Na zakończenie tej przechadzki warto zatrzymać się w lokalnej restauracji, mieszczącej się w budynku Hotelu Szymbark, w której można dobrze zjeść a także wypić regionalne piwo Korona Kaszubska prosto z rozlewni. Na niższym poziomie można zobaczyć warzelnię piwa. Restauracja podaje dania tradycyjne kaszubskie a ciekawostką jest to, że sąsiaduje z salą wystawową w której stoi największy koncertujący fortepian świata. Zbudowano go tradycyjną metodą wzorując się na najstarszych organach w Polsce.
9. Dla chętnych na aktywne spędzanie czasu w wakacje, zawsze polecam dłuższy spacer, który nie tylko doda Wam energii i spali nagromadzone podczas zajadania się tradycyjnymi smakołykami kalorie. Takie spacery to jawne poznanie terenu, miejsca w jakim spędzacie czas urlopu. My wyruszyliśmy już w pierwszym dniu zwiedzania okolic Szymbarku w lasy udając się na najbardziej znany i najwyższy szczyt na Kaszubach z wieżą widokową Wieżyca. Stąd rozpościera się widok na Kaszuby, którego nigdy nie zapomnicie.
10. Gdy organizowałam nam wiecieczkę wakacyjną na Kaszuby, oczywiście nie mogłam pominąć ogrodów. Wiadomo - pięknie prezentuje się tutejsza natura dzika, lasy, łaki, polanki, ale nie można zapominać o Ogrodzie Botanicznym w Gołubiu, który jest zadbanym miejscem służącym głównie do pielęgnacji chronionych gatunków, oraz do celów dydaktycznych dla okolicznych (aż po Gdańsk) szkół, których nauczanie ściśle związane jest z przyrodą oraz roślinnością.
Jak się domyślacie miejsce to jest udostępnione do zwiedzania dla każdego (odpłatnie). Myślę, że w czasie kilkudniowego pobytu na ziemiach kaszubskich, taka wycieczka może być bardzo ciekawym elementem wypoczynku..
11. Na zakończenie trochę rozpiszę się o wyjątkowym zabytku, którego nie pominęłabym będąc na Kaszubach. Otóż całkiem blisko Szymbarku - w Sikorzynie można zobaczyć i zwiedzić rodowity Dwór Wybickich, a dokładnie dwór będący dawniej własnością rodziców autora Hymnu Polskiego Józefa Wybickiego.
Wyposażenie i elementy dworu pochodzą z XVIII wieku, a sam drzewostan również zabytkowy, zachęcająco prezentuje sie podczas spaceru. Stworzono tutaj jakiś czas temu labirynt widokowy, skąd w dobrym okresie w sezonie można ujrzeć dwór w całej okazałości. W Domu mieści się Muzeum, herbaciarnia, a przed nim ogródek, park, a nawet huśtawka na drzewie. Ponoć w Dworze można też nocować.
Skoro jesteśmy już tak blisko Kościerzyny, nie odpuszczę tutaj wspomnienia z naszego przejazdu przez to miasto. W Kościerzynie obejrzeliśmy Starówkę i odwiedziliśmy American Old Cars Museum ale Wam polecam też zajrzeć do Muzeum Akordeonu, a dla zwolenników pociągów i kolejek Muzeum Kolejnictwa. Jadąc po okolicznych wsiach musicie pamiętać, aby zatrzymać się w Chmielnie - w Muzeum Ceramiki Rodziny Neclów. Możecie też zobaczyć Muzeum Tabaki. W tej małej miejscowości jest się więc gdzie edukować, ale też można przyjemnie nad jeziorem zjeść...
W naszej przygodzie Kaszubskiej zdecydowanie wybraliśmy tez odpoczynek w naturze i kąpiele w okolicznych jeziorach. Czas kiedy byliśmy na Kaszubach to piękne ale też upalne lato, więc z racji relaksu nie znaleźliśmy już czasu na Kartuzy i Wdzydze, gdzie też jest Park Etnograficzny Kaszub. Możliwe, że Kaszuby odwiedzimy za parę lat i te miejsca poznamy. A będzie nas ku temu prowadziło dobre wspomnienie z zwiedzania w te wakacji okolic kaszubskich, jakimi zostaliśmy oczarowani..
W tamtych okolicach byłam tylko raz i to przejazdem, więc zupełnie nie znam tamtych terenów, a widzę, że warto się wybrać :)
OdpowiedzUsuńTak warto, szczególnie dla samej natury, ale jak widzisz atrakcji nie brakuje dla każdego 😍
Usuń..ależ cudowne miejsce ! :)
OdpowiedzUsuńWyjątkowe, nigdy nie przypuszczałam, że Kaszuby zauroczą mnie bardziej niż Mazury 😊
UsuńNie sądziłam, że Szymbork to takie piękne miejsce :) z chęcią je kiedyś odwiedzę :)
OdpowiedzUsuńPolecam, bo to piękne okolice 😍
UsuńBardzo interesujące miejsca. Warto się tam wybrać :)
OdpowiedzUsuńOczywiście, zresztą cała Polska jest przepiękna 😊
UsuńZielono i pięknie. My na Kaszubach jeszcze nie byliśmy, ale kto wie, może za rok... W każdym razie idę wpis pokazać mężowi :)
OdpowiedzUsuńDziękuję I pozdrawiam Was🥰
Usuń2 x do roku przebywam na Kaszubach
OdpowiedzUsuńTrochę zazdroszczę, na Kaszubach można naprawdę zachłysnąć się naturą ❤
UsuńPiękne miejsca. :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam Kaszuby, a szczególnie kaszubskie jeziora!
OdpowiedzUsuń