sobota, lutego 22, 2020 22

Wystawa LEGO Czech RepuBRICK - Praga

Dzisiaj w cyklu o ciekawych miejscach Pragi nie lada gratka dla miłośników klocków LEGO i dla wszystkich konstruktorów. Nie wątpię, że dzieci, a także Ci którzy uwielbiają LEGO (także dorośli) chcieliby poznać Pragę i Czechy od bardziej zabawnej strony. Latem można wybrać się na Coaster, i inne aktywne formy zwiedzania. A zimą? Nie ma problemu - w Pradze odpowiednich rodzinnych miejsc nie brak! Polecam fantastyczną wystawę, która jest jak najbardziej odpowiednia dla Waszych dzieci.. i dla Was, czyli dla całej rodziny.
Jeśli zapytalibyście mnie o miejsce odwiedzone w stolicy Czech, w którym bawiliśmy się najlepiej, jakie podobało nam się najbardziej, to na pewno byłoby właśnie to miejsce, jedyne takie na świecie, gdzie czas ucieka szybciej niż gdziekolwiek indziej. Takie gdzie cała rodzina przekraczając próg jest zajęta na kilka godzin. Nie bez powodu tam dotarliśmy - rozważałam aż trzy miejsca o podobnej 'tematyce'. 
Czech RepuBRICK to wystawa o powierzchni 900 metrów kwadratowych, znajdująca się w Domu Handlowym Hamleys w Pradze, na której w formie klocków LEGO zamieszczono 30 gigantycznych modeli (skala 1:40) znanych zabytków Czech. Już informacyjnie pojawia się tutaj sporo ciekawostek, jak choćby ta, że na wszystkie te makiety z modelami zużyto aż 2,9 ton klocków! A mamy tu o wiele więcej rekordów i ciekawostek! Wszysto to na sali wystawowej na kórej znajdują się piękne makiety z modelami z klocków LEGO
Dla nas nie tylko rekordy, a sama wystawa zasługuje na uznanie. Największy podziw wzbudziła znajdująca się w centralnym punkcie sali głównej makieta o rozmiarach 10x2,4 metra, na jakiej zaprezentowano z klocków LEGO w wersji całkowicie sterowanej - obiekt Kutna Hora. Największa kolejka górska na świecie, czy model olbrzymiego diabelskiego młynu Ferris, i inne. Jest tu ponad 100 metrów aktywnych zabawkowych linii kolejowych i transportowych, jakie uruchamialiśmy razem podczas naszej zabawy.


Sterowanie było tym przyjemniejsze, że znamy już obsługę pociągów LEGO z posiadanych w domu zestawów LEGO CITY. W ten dzień całe stanowisko Kutna Hora można powiedzieć że było nasze. Ze względu na dość wczesną porę wizyty, nie było tu wielu zwiedzających. Makieta ta została dopracowana w najmniejszych szczegółach, z uwzględnieniem wszystkich detali z jakimi faktycznie możemy się spotkać w Kutnej Górze. Tory, składy, miejsca zabytkowe, natura, i inne. Ciekawe jest to, że patrząc na takie budynki z klocków LEGO można dostrzec wnętrza budowli.


Przykładem takiej kostrukcji z klocków jest inna makieta - budynek Muzeum Narodowego, gdzie pokazano z jednej strony fasadę budowli, a po przejściu na drugą stronę są zbudowane otwarte sale ekspozycyjne. Zrobione jest to dosłownie w taki sam sposób, jak wygląda to w oryginale budynku, czyli z wyodrębnieniem poszczególnych działów Muzeum. Ogromną ciekawostką są ruchome elementy budynków, co umożliwia sprawdzenie jak zachowują się niektóre części budowy, np. jak działa oświetlenie, itd.

Dookoła głównych makiet jest sporo mniejszych ekspozycji. W jednej z pierwszych linii wyłożone są modele LEGO TECHNIC, dla takich wielbicieli, jak mój syn. Zauważyłam, że zatrzymał się tutaj na bardzo długo. Po środku jest aż 30 modeli znanych zabytków Czech. Z boku mamy boks Creative Studio, w innym miejscu wydzieloną część w której można sprawdzić działanie Camera Obscura. Poza tym przechodząc od jednej do drugiej makiety, po drodze ustawione są znane postaci ze świata filmów, i bajek.
Już na samym wejściu witał nas Kretek (pluszowy), a przy punkcie zakupu biletów stała LEGO choinka, wkomponowująca się w wystrój, w czasie w jakim tutaj byliśmy. ;) Po przejściu jednej części wystawy - po środku sali odkrywaliśmy mnóstwo aktywizujących gier z udziałem klocków LEGO, oraz dotarliśmy do tablic LEGO (pamiątkowych). Na jednej z nich stworzyliśmy flagę Polski i Alexander ułożył swoje imię ;) Było też imię Jego przyjaciółki, niestety zdjęcie jest zamazane, więc nie pokazuję. Jest tam również kilka stanowisk interaktywnych, i wyspa z ważnymi budowlami z innych części świata, m.innymi Big Benem.
Jakie LEGO budynki podobały nam się najbardziej? Muzeum Narodowe, Katedra Św. Wita, Pałac Lednice, Zamek Cervena Lhota (do którego bardzo chcielibyśmy kiedyś dotrzeć). Ciekawie prezentuje się, w żółtym kolorze i w kontrowersyjnym kształcie ośmiornicy Narodowa Biblioteka Kaplickiego. W ogóle wszystkie zabytki Czech wyglądają tutaj bardzo majestatycznie, a jednocześnie na tyle precyzyjnie, aby ocenić to na małe arcydzieła.

Włożono w przygotowanie całej wystawy sporo pracy. Układano ją przez ponad 1885 dni! Wszystko jest schludne, mimo sporej liczby turystów, którzy tu przybywają - sprawia wrażenie nowego. Największy plus dajemy za dobrą zabawę tutaj. Ogromny plus też za doskonałość, poręczną obsługę makiet i zainteresowanie pracowników. Panie pomagały nam uruchamiać niektóre większe makiety. Spędziliśmy tutaj łącznie kilka godzin. Myślę, że moglibyśmy jeszcze raz tyle. Gdyby tylko czas na to pozwolił.
Tak jak Wam wspomniałam wcześniej, dookoła mnóstwo jest ciekawych muzeów. Wybierając się w jeden dzień w te okolice z rodziną - ten obiekt może być bardzo trafiony, aby przy okazji zobaczyć sąsiadujące Muzea w pojedynkę - podobnie jak ja. Rozbiłam czas kilku godzin na zobaczenie Muzeum Muchy (prawie za rogiem), kiedy moi chłopacy zostali w Czech RebuBRICK, ja wyskoczyłam na prawie 2 godziny zwiedzić to muzeum, którym przecież niekoniecznie zainteresowane było moje dziecko. Po tym wróciłam do nich, aby 'zanurzyć się' ponownie w świat dziecka ;)
Polecam odwiedziny każdej rodzinie, szczególnie takiej z młodszymi dziećmi, które nie są na tyle duże, aby zapamiętać klasyczne budowle widziane na ulicy. Ale też dla tych, które niezbyt chętnie chcą zwiedzić wszystkie atrakcje Pragi. Bo tych zabytków w mieście Praga jest całe mnóstwo. Co prawda nasz synek jest przyzwyczajony do przechadzek po miastach, i bardzo to lubi. Uważam jednak, że każdemu dziecku należy się coś tylko dla Niego ;) Nam udało się zobaczyć bardzo wiele ciekawych Muzeów, ale to dzięki wystawie LEGO mogliśmy Alexandrowi opowiedzieć o szczegółach popularnych budowli. Myślę, że dziecku łatwiej przywołać w pamięci zabytek, który widzi aż w dwóch wersjach - oryginalnej, jak również w wersji z klocków LEGO. Przykładem może być zachwycające Muzeum Narodowe.
Co jeszcze? Możecie się tutaj wybrać jeśli planujecie spędzić wesoły dzień z dzieckiem, i przy okazji kupić kilka upominków, zabawek dla dziecka. W Domu Handlowym w którym mieści się wystawa LEGO Czech RebuBRICK nie tylko kupicie zestawy LEGO, i różne inne zabawki (my kupiliśmy tutaj maskotkę Kretka). Tutaj też Wasze pociechy spędzą wesoły dzień na karuzeli, torach, i różnych wydzielonych boksach zabaw. Polecam odwiedziny w Hamleys.


22 komentarze:

  1. Z nieskrywanym podziwem patrzę na cuda, jakie da się zrobić z LEGO!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. LEGO dzięki swojej wielkości jest bardzo dobrym materiałem do łączenia. Ale oj trzeba mieć do tego głowę, aby tak je łączyć, a na pewno dobry projekt z instrukcją :) To też podziwiam!
      Kiedyś znałam takiego człowieka, który miał do tworzenia rzeczy niesamowitą wyobraźnię, był zegarmistrzem, hydraulikiem, stolarzem, tynkarzem, robił witraże, potrafił stworzyć oświetlenie, meble, czy rzeźby z mosiądzu. Był też dobrym mechanikiem i konstruktorem. A był nim mój tata :) Czasem tworzył ze mną ruchome prace na wystawy do szkoły. On na pewno zbudowałby takie konstrukcje bez problemu.

      Usuń
  2. Rewelacja. Kurczę ciekawe ile osób to składało? Przecież to miliardy klocków. Oj mój chrześniak byłby w raju :) Bardzo ciekawe miejsce pełne wrażeń, myślę, że nie tylko dla dzieci ale i dorosłych. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tej informacji nie posiadam ;) ale podejrzewam, że czas składania rozdzielono, wyliczając na jedną osobę. Ile faktycznie osób przy tym układaniu pracowało, tego nie wiem...
      Powiem Ci, że my również uwielbiamy takie konstrukcje, ale dopiero od pewnego czasu prawie w ogóle nie uczestniczę w składaniu budowli LEGO w domu! Teraz syn jest na tyle duży, że głównie sam układa, czasem razem z tatą ;) Fajnie jest pobawić się rodzinnie, pod warunkiem, że nie mamy żadnych obowiązków, a budowla w kilka godzin pnie się w górę.

      Usuń
  3. Nie byłam jeszcze w Pradze. Nawet myślałam pare tygodni temu, żeby tam pojechać. Wezme to miejsce pod uwagę, jeśli sie zdecyduje. A jaka cena biletów ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ceny wstępnego do Muzeów w Pradze są niezbyt duże. Naprawdę uważam, że za takie atrakcje, jakie to Miasto oferuje - to bardzo niskie. Proszę jednak przygotować się na spore ceny noclegów w hotelach, apartamentach, szczególnie jeśli wyjazd organizuje się z niewielkim wyprzedzeniem
      - miesiąc, dwa wcześniej (z kolei warunki noclegów są bardzo zaniżone w stosunku do ceny :( ). Jeśli chodzi o koszt wejścia na tę wystawę to odsyłam na stronkę, tam proszę zajrzeć na vstupenky: czechrepubrick.cz

      Usuń
  4. Bardzo ciekawie miejsce dla polskiego turysty. Nie wiedziałam o nim. Ale dzięki Twojej relacji będę o nim pamiętać jak kiedyś tam pojadę. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. LEGO Muzeów nie brakuje, ale tak, jak napisałaś: Ciekawe miejsce dla polskiego turysty, bo jednak wystawy LEGO z budowlami czeskimi nie zobaczymy w Polsce (i w UK) :) Pozdrawiam Kasiu

      Usuń
  5. Dobrze znać takie miejsce na mapie w czasie zwiedzania i zapewnić również trochę przyjemności dzieciom ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, teraz kiedy syn podrósł już sam wie co chętnie by zobaczył podczas zwiedzania :) Rodzice też wiedzą, co Go interesuje :)

      Usuń
  6. Fantastyczne miejsce dla młodszych i starszych fanów Lego.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale rewelacyjne miejsce :) Kiedyś na pewno je odwiedzę :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Szaleństwo po prostu! To niesamowite jakie piękne budowle powstaja z klocków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak te budowle są piękne, nie tylko w oryginale, ale też w wersji z LEGO :)

      Usuń
  9. WOW! Wygląda imponująco! I ten krecik :)
    My byliśmy na podobnej wystawie w Karpaczu tylko!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No Krecik akurat był pluszowy i stał przy wejściu ;)
      Super! My uwielbiamy takie miejsca, więc do Karpacza na pewno zawitamy :)

      Usuń
  10. Dzięki Tobie inaczej patrzę na Pragę. Jakoś nie specjalnie interesowała mnie turystycznie, ale przekonałaś mnie że jest tam tak wiele ciekawych miejsc, że warto ją zwiedzic :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj nawet nie wiesz jak warto. Tylko wcześniej warto też przemyśleć gdzie można iść. No chyba, że odwiedzisz Pragę na tydzień i o innej porze roku, gdy po prostu będziesz po niej spacerowała.. Bo sama Praga jest też piękna. I przekonaliśmy się o tym właśnie podczas tego wyjazdu. :)

      Usuń
  11. To niesamowite, ile rzeczy można zrobić z tych klocków. Nic dziwnego, że byliście zajęci przez kilka godzin :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Miałam już okazję być w Pradze :) super sprawa :) natomiast wystawa jest przecudowna, myślę , że super pomysł nie tylko dla dzieci

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik