niedziela, lutego 13, 2022 10

Odkrywamy skarby Irlandii, Armagh Observatory and Planetarium

Armagh to historyczne miasto Irlandii Północnej, położone w jej południowej części. Fascynuje pod względem architektury, ciekawi historią, i inspiruje atrakcjami nie tylko starszych turystów, ale i tych najmłodszych. Jest tego sporo, jakby podsumować to wszystko, i naprawdę można tak dopasować swój pobyt tutaj, aby każdy niezależnie od zainteresowań i wieku był w pełni zadowolony. Jeśli jesteś turystą, który przyjechał tutaj, to sezon zimowy jest wręcz idealny, aby odwiedzić bardziej zamknięte atrakcje zlokalizowane w Armagh. Oczywiście możesz tu dotrzeć latem, i zobaczyć wszystkie te ciekawe obiekty, podobnie jak np. kwitnące ogrody irlandzkie, czy ciepłą plażę nad Atlantykiem... Jednak przyznaj, że częściej latem wolisz to robić, a zimą zastanawiasz się jak zapełnić pochmurne, deszczowe, zimne dni sobie lub swojej rodzinie!

W Irlandii Północnej, podobnie jak wielu krajach europejskich, rozpoczęły się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. To jest właśnie ten czas, aby odpocząć od szkoły (ewentualnie warto nadrobić edukację poza szkolną), a jednocześnie dobrze bawić się razem z bliskimi. W Irlandii śniegu nie ma, ale przerwę szkolną można zorganizować wspólnie w bardzo fajny sposób. Zatem jeśli nie wyjeżdżasz na narty, do ośnieżonych regionów, polecam wyprawę do planetarium i obserwatorium. Również w Irlandii Północnej takie się znajduje, a do tego jest to najstarszy i zresztą zabytkowy obiekt tego typu na całej wyspie. Ogrom kosmicznych wrażeń, edukacja astronomiczna, oryginalne projekcje w planetarium, interesujące warsztaty, a do tego pomocny personel, i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających w Armagh Observatory and Planetarium. Warto też odbyć dłuższy spacer w tutejszym Astroparku, przy odrobinie szczęścia, w bezdeszczowy dzień, (np. ze specjalnie dedykowaną aplikacją, która przenosi do układu słonecznego, w modelu wszechświata w odpowieniej skali na świeżym powietrzu). Łącznie to co najmniej kilka godzin atrakcji w wersji do wyboru, do jakich będziesz chciał jeszcze nie raz powrócić. 



My zdecydowaliśmy się na pokaz filmowy dla dzieci, wyjątkowy, barwny film przygodowy, o małych astronautach na Księżycu. Świetnej jakości projekcja z najnowocześniejszym systemem Digistar7, efekty dźwiękowe, odpowiednie przyciemnienie w sali, sprawiły,  że przenieśliśmy się w kosmos, w specjalnej kopule obserwatorium.  Tego typu produkcje stworzone z myślą o najmłodszych pokazują wszystkim początkującym najważniejsze ciekawostki Astronomii.  
W repertuarze jest zawsze kilka innych seansów tematycznych, także dla dorosłych, jak również dla kilkulatków. Łącznie pięć seansów dziennie do wyboru. Po wyświetlonym filmie można wyruszyć do specjalnie przygotowanych wystaw. Możesz obejrzeć makiety wystawowe w muzeum The Mars, lub skorzystać z multimedialnych wystaw, w celach informacyjnych, także świetnie bawiąc się przy tym w multimedialnym placu zabaw. Gwarancja dobrego spędzenia czasu!
W Muzeum rozmieszczono wiele oryginalnych ekspozycji, dokumentów, zdjęć i przedmiotów znanych osobistości Astronomii. Od niedawna wystawa została przygotowana w ten sposób, że za pomocą narządów zmysłów, wzroku, słuch, dotyku czy węchu zwiedzający mogą poznać strukturę, wygląd, i zapach astronomicznych skarbów, a także wstąpić dźwięki planet. Można pod specjalnym mikroskopem przyjrzeć się ich powierzchni. W muzeum zgromadzono też różnego rodzaju obliczenia astronomiczne. Można przebrać się w strój astronauty, zbudować rakietę, lub wziąć udział w warsztatach i eksperymentach, a następnie pozować do zdjęć pamiątkowych. 


Planetarium posiada znakomitą kadrę, wielu uczonych na światowym poziomie, którzy nie tylko odwiedzają to miejsce na czas warsztatów i szkoleń, czy też ważniejszych wydarzeń, lecz także tu pracują! Pracownicy planetarium podróżują do szkół i na różne festiwale, aby popularyzować Astronomię. Także cała ekipa obsługi wystaw jest bardzo pomocna. Przyjemnie było skorzystać z aktywnej opieki pań, które wyjaśniły nam działanie interaktywnych wystaw, mimo,  że wszędzie znajdowały się opisy. Dzięki temu Alexander został bardzo zainspirowany, aby dowiedzieć się jeszcze więcej nieznanych wcześniej informacji o wszechświecie.
Bardzo dużo czasu spędziliśmy na zabawie w nowej salce wystawowej. Polecam szczególnie jeśli przyjdziesz z rodziną, lub z kilkoma dziećmi. To może być naprawdę fajny wyczyn doprowadzić do stworzenia ogromnej czarnej dziury, a na końcu do mega eksplozji. Muszę też dodać, że zatrzymaliśmy się na chwilę w kąciku dla dzieci, z ciekawości jak wygląda nauka kilkulatków z myślą o przedszkolakach. W planetarium również znajduje się dla nich takie przyjazne miejsce. 


Kolejno obeszliśmy wszystkie wystawy ścienne, gdzie czytaliśmy o osiągnięciach astronautów, a w szczególności o załogach NASA. Utrwaliliśmy kilka pomiarów, a także dat. Fantastyczna jest wystawa Eartharium dotycząca zagadnień związanych z innymi naukami ziemi. Na koniec tego spaceru po planetarium zdecydowaliśmy się na przekąski i ciepłe napoje w tutejszej kawiarence skąd wyruszyliśmy do jeszcze starszej części całego obiektu, znajdującej się obok. Armagh Observatory.


Trochę historii. Planetarium powstało w 1968 roku a następnie wraz z latami było rozbudowane o największą w Irlandii kopułę. Ponownie wyremontowano całość w 2006 roku. Obecnie teatr, tj. kopuła o wielkości 12 metrów może pomieścić aż 95 osób. Planetarium w Armagh było pierwszym na świecie, w jakim wyświetlano wideo na własnej kopule. Kolejnym innowatorskim rozwiązaniem w Armagh było wprowadzenie interaktywnych pokazów wideo w planetarium w ten sposób, że każdy uczestnik pokazu mógł nim sterować za pomocą klawiatury umieszczonej przy siedzeniu. Na całym świecie planetaria poszły w ślady Armagh.

Armagh Observatory to zabytkowy obiekt wraz z ogrodem. Obserwatorium zostało otwarte w 1790 roku przez Arcybiskupa Robinsona i jest bardzo mocno związane z całym miastem Armagh. Obserwatorium jest najstarszą placówką naukową w Irlandii Północnej. Na terenie obserwatorium można podziwiać różne teleskopy. W programie edukacyjnym oferowana jest specjalna wycieczka z przewodnikiem o nazwie Legendary Telescope Tour. Możliwy jest dostęp do historycznych teleskopów a także poznanie aktualnie prowadzonych badań naukowych


Taki pokaz z pewnością zainteresuje nie tylko naukowców, lecz także amatorów, którzy wiedzę o Astronomii planują rozwijać. Sam sprzęt, jest to także spuścizna irlandzka, stanowiąca nie lada ciekawostkę dla poszukujacych odkrywców. Dodam, że wrażenie robi także sam spacer wokół zabytkowych budynków, oszałamia architektura i rozmieszczenie budynków. Wszystko to w otoczeniu pięknej zieleni i natury. Z pewnością to idealne miejsce na poznawanie zagadnień pogodowych,  także na edukacje prowadzoną na wolnej przestrzeni przez zespół Armagh Observatory. 


Astropark, wszystkie moduły, i obiekty, jakie tutaj się znajdują, stanowiły dla nas tym razem miejsce do spaceru, i jak zresztą widzicie,  także do jazdy hulajnogą w kolejnym dniu urlopu w hrabstwie Armagh ;). Był to jeden z cieplejszych dni, i jeden z ostatnich dni wakacji. To właśnie na tych terenach odbywają się też nocne pokazy gwiezdne, czy też wszelkiego rodzaju festyny w Armagh Obserwatorium. Na stronie obiektu możecie znaleźć kalendarium imprez i oferty planetarium i obserwatorium. Pewne jest, że my tutaj także powrócimy, gdy syn podrośnie. W obiekcie i na zewnątrz nie można się nudzić, I to nie tylko latem! Zatem polecam wybrać się tu choćby teraz w okresie ferii zimowych. 


Na koniec chciałabym Was zaprosić na kilka ciekawych artykułów dotyczących pięknego Armagh, gdzie możecie podziwiać zabytki tego historycznego miasta. Pierwszy z nich to relacja z naszych odwiedzin w Bibliotece Robinsona, w miejscu idealnym do wizyty nie tylko dla dorosłych. Zapewniam, że dzieci nudzić się tu nie będą. KLIK


W drugim artykule opowiedziałam o architekturze miasta, a także o słynnych zabytkach, w szczególności tych związanych z Kościołem Anglikańskim, oraz Rzymskokatolickim Pokazałam ścisłe centrum Armagh, kamienny Plac Teatralny,  mnóstwo zabytkowego budownictwa oraz ogrody katedralne. Naszą wyprawę do Armagh wspominam z tęsknotą. Na pewno tam powrócę... KLIK





10 komentarzy:

  1. Bardzo Ci zazdroszczę tej Irlandii. Może akurat nie planetarium, ale przyrody i krajobrazów, podobno bardzo malowniczych. I chyba trochę niedocenianych przez turystów? Muszę kiedyś tam pojechać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ależ obszerna relacja, super! Planetarium wydaje się być bardzo ciekawym miejscem, w którym nie można się nudzić. Chętnie bym odwiedziła 🙂

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale ekstra miejsce! Moi synowie byliby zachwyceni.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mojej rodziny nie trzeba specjalnie namawiać do odwiedzin takich miejsc, tematyka kosmosu wszystkich nas interesuje, może pojawi się okazja dla takiej wycieczki. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja tam jakoś nie przepadam za takimi miejscami.

    OdpowiedzUsuń
  6. My uwielbiamy takie miejsca, poszerzające wiedzę, pozwalające dotknąć, interaktywne. Bardzo szczegółowa relacja!

    OdpowiedzUsuń
  7. Chciałabym kiedyś znów pojechać dalekoo w świat. Zwiedzić kolejny kraj. Nie wiem czy to byłaby Irlandia, Francja czy Japonia - ale chętnie bym poznała kolejne państwo. Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ale ekstra! Uwielbiam takie miejsca - junior z resztą też!

    OdpowiedzUsuń
  9. Można powiedzieć, że takie miejsca to raj dla dzieci jak i dorosłych.

    OdpowiedzUsuń
  10. Można powiedzieć, że takie miejsce to raj dla dzieci jak i dorosłych.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik