środa, grudnia 03, 2014 0

Christmas decorations - tradycyjne ozdoby w UK



Kalendarz Adwentowy


To piękny wstęp do świąt. Taki kalendarz, ma odmierzać nam czas i symbolizuje okres oczekiwania na narodziny Dzieciątka. Może mieć różną formę. Zazwyczaj dla największych entuzjastów słodyczy jakimi są dzieci, jest to pudełko pełne czekoladek. Takie proste i kolorowe kalendarze nadają się dla najmłodszych, bo niestety małe dziecko jeszcze nie jest gotowe na zrozumienie treści adwentowych. Inne kalendarze wykonane są z drewna, filcu. Zawsze zawierają kieszonki z napisem liczby dnia. W kieszonkach znaleźć można jakiś drobiazg, upominek, który cieszy. Wszystkie kalendarze, bez względu na wykonanie pojawiają się przed grudniem a ich okres zdobienia stołów, i domowych wnętrz trwa tyle, ile dni ma adwent -czyli w tym roku jest 25. Przed otwarciem poszczególnej kieszonki, należy zapalić świecę i złożyć obietnicę, lub odpowiedzieć na pytanie dnia. W dzisiejszych czasach do nabycia w sklepach jest oferowanych mnóstwo przepięknych kalendarzy, jednak najbardziej cieszą oko i duszę te, wykonane własnoręcznie przez domowników, lub zrobione dla Kogoś bliskiego w prezencie.





Zawieszki


Domy angielskie już po zakończeniu święta Halloween zaczynają być strojone. Mnóstwo dekoracji świątecznych z papieru, świetlnych i oczywiście tych naturalnych. Obwieszone łańcuchami z kartek, które domownicy otrzymują od znajomych. Co niektórzy wysyłają je sami do siebie. Dla Brytyjczyków popularność społeczna ma ogromne znaczenie i mocno to eksponują, w taki sposób, że wszystko jest widoczne z okna dla zaglądających do środka. Wiadomo na całym świecie istnieje ten piękny zwyczaj przekazywania sobie życzeń w święta drogą pocztową, ale chyba przyznacie, że np. w Polsce, czy w innych Krajach nam znanych ta tradycja trochę się zatarła odkąd istnieje możliwość posłania sobie życzeń drogą elektroniczną? ;) Dokładnie tak jest, życzenia w Polsce wysyłamy na różne sposoby. W Anglii -koniecznie kartka (nawet ta otrzymana od znajomego, czy od współpracownika) trafia najpierw do adresata a zaraz później w widoczne miejsce w jego domu. :)





Choinka


Domy i ulice zapełnione są wiszącymi elementami zielonymi, czerwonymi, a ostatnio także mnóstwem światełek. Główne ulice Ballymeny wyglądają w tym okresie najpiękniej, więc i tam można spotkać wielu mieszkańców miasta, którzy przychodzą nie tylko na zakupy, ale także gromadzą się aby podziwiać wystawy sklepowe no i oczywiście miejską choinkę -czyli Christmas Tree (drzewko) znane również innym Europejczykom. Mniejsze drzewka, te domowe, są dekorowanie już na początku grudnia, i podobnie jak w innych rejonach Europy są najważniejszym elementem dekoracji Bożonarodzeniowej.




Ostrokrzew i bluszcz


Poza drzewkiem Anglicy dekorują swoje domy ostrokrzewem (to również moja ulubiona dekoracja). Według wierzeń Anglików ostrokrzew ma pomagać w ochronie przed złymi elfami, jest również symbolem korony cierniowej Chrystusa. Najsławniejsza odmiana ostrokrzewu rośnie w Glastonbury, skąd każdego roku merowie Glastonbury i Somerset oraz wikary miejscowego kościoła św. Jana Chrzciciela odcinają gałązkę tego krzewu i wysyłają na dwór królewski, jako ozdobę stołu. Ostrokrzew jest uznawany za symbol męskości, natomiast bluszcz to symbol kobiecości. Roślina ta nie jest samodzielna, musi się na czymś wspierać. w ten sposób obrazuje słabość człowieka, który powinien polegać na Bogu. Pnący się w górę po domu, ma trzymać z dala od domu wiedźmy. Podobno, rośliny tych nie należy wnosić przed Wigilią do domu, bo ponoć przynosi to nieszczęście. Natomiast od tego co pierwsze pojawi się w domu zależy Kto będzie rządził przez następny rok.





Jemioła

Kolejny element -mój ulubiony, to jemioła, z którą związana jest tradycja całowania się.  Nie wszyscy pewnie wiedzą, że wywodzi się ona właśnie z Wielkiej Brytanii. Pamiętajmy, że przed całowaniem, należy zerwać jagodę i wręczyć ją osobie, z którą chcemy się pocałować. Jednak, gdy jagody skończą się na drzewku, to wówczas kończy sie całowanie. :) Druidowie wierzyli, że jemioła spadła z nieba i dlatego rośnie na drzewach. W ten sposób łączy to, co niebiańskie i duchowe, z tym, co ziemskie. Symbolizuje pojednanie Boga z grzesznym człowiekiem. W jednym z Kościołów w Yorku odprawiano msze jemiołowe i wówczas grzesznicy mogli otrzymać rozgrzeszenie.






Crackers

Świąteczny zwyczaj dotyczy też wystrzeliwania tzw. crackersów, czyli cukierka wykonanego z papieru w kształcie walca, zawierającego w środku niespodziankę. Ich wystrzeliwanie to czysta zabawa dla domowników, a przede wszystkim dla dzieci. Po pociągnięciu kawałków papieru (najlepiej przez dwie osoby) wybuchają powodując mały hałas. :) Pozostaje mały podarek, bądź jakiś żarcik spisany na karteczce. Cukierek jest symboliczny, dzielenie się nim to niejako u nas w Polsce dzielenie się opłatkiem przy Wigilijnym stole.





Skarpeta

Jeszcze w czasach wiktoriańskich centralne miejsce w salonie stanowił kominek, z palącym się w nim drewnem. Podczas adwentu, gdy zapalano świecę adwentową, przy takim kominku gromadziła się rodzina. Przed świętami dzieci spisywały na kartkach swoje życzenia i wrzucały je do ognia. Ponoć z kształtu dymu wychodzącego z komina Mikołaj odczytywał prezenty. Właśnie przez ten komin wchodzi Mikołaj do domu ukradkiem w nocy i w skarpety zawieszone przy kominku wkłada prezenciki. Zdarza się, że większe układa pod choinką. Christmas Stockings, tak nazywają się słynne skarpety zawieszane w angielskich domach głównie przy kominku. Zwyczajem jest w pierwszy dzień świąt wyjmowanie prezentów ze skarpet i pudełek, co trwa niekiedy przez cały dzień i odbywa się z wielką radością.




Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik