sobota, września 09, 2017 10

weekendownik - zamki do wynajęcia w Irlandii Północnej

Zamki Zielonej Wyspy wyglądają bajecznie nie tylko wiosną i latem, kiedy kwitnie większość kwiatów. Ówcześni właściciele zafascynowani kulturą Dalekiego Wschodu sadzili swoje ogrody i dekorowali komnaty z ogromną dozą orientu, która pozostała po dziś dzień i co więcej stanowi ważny ozdobny element zamków przez cały rok. Oczywiście nie zapominajmy o wnętrzach, które choć posiadają już wiele elementów nowych, nadal nawiązują w pełni do dawnego stylu. Piękne komnaty w przepychu, nierzadko usytuowane na ogród z widokiem na fontannę, lub staw. Część z tych obiektów nie tylko stało się hotelami o wysokim standardzie. Można je wynająć w całości na uroczystość połączoną z noclegiem. Znalazłam też kilka romantycznych zamków, które można zarezerwować na wypoczynek dla kilku osób. Są przecież takie chwile w życiu, że chciałoby się wybrać w inny, odległy czas. Są takie momenty, gdy chcielibyśmy uciec w romantyczną samotność. Wreszcie są takie okazje, które warto spędzić bardzo wyjątkowo i z rozmachem.. Co Wy na to?

Chyba nie ma osoby na świecie, która nie słyszała o przepięknych, romantycznych zamkach Zjednoczonego Królestwa i Irlandii. Obecnie sukcesorami Królestwa są: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Królestwo Szkocji, Królestwo Anglii, Irlandia Północna). Irlandia (jako Wolne Państwo Irlandzkie) znajduje się na jednej wyspie razem z Irlandią Północną i pomimo różnic politycznych w zasadzie cała architektura miejska i krajobrazu tych dwóch Krajów pozostaje bardzo podobna. Zamki I oraz NI znajdują się na tej samej wyspie i wyglądają niczym z baśni, a ich cechą charakterystyczną jest budowa z kamienia, oraz piękne ogrody i bliski kontakt z wodą. Dzisiaj chciałabym skupić się na obiektach odrestaurowanych, i przystosowanych na hotele, nie będę pisała ani o Zamkach funkcjonujących jako Muzea, ani też o ruinach zamków (tych w Irlandii i Irlandii Północnej jest multum).

Prawda jest taka, ze zamków w Irlandii Północnej na wynajem nie znajdziecie aż tak wielu co w Irlandii, ponieważ część północna, jak Wam już wcześniej pisałam, jest pod opieką Królowej Elżbiety i tym samym większością zamków zajmuje się tutaj organizacja National Trust. Dzięki temu w Kraju, gdzie żyję wiele tego typu obiektów, zamków, czy domów można na co dzień oglądać. Wszystko to za symboliczne pieniądze, lub niekiedy nawet za darmo. Za to w celu zbiórki pieniędzy organizuje się w nich szereg płatnych festynów i imprez. Dzięki temu funkcjonują. Z kolei w Irlandii zamki są w dużej mierze pod opieką prywatnych właścicieli, którzy umożliwiają pobyt w nich, widząc w tym zarobek. Zupełnie abstrahując od całej polityki związanej z wynajmem zamków, interesujące jest to jak wiele tych zamków na wyspie jest i po prostu sam fakt, że jest na ich obszarze co podziwiać. Dzisiaj zapraszam do Irlandii Północnej.


IRLANDIA PÓŁNOCNA

http://www.hastingshotels.com
http://www.hastingshotels.com
http://www.hastingshotels.com
http://www.hastingshotels.com
http://www.hastingshotels.com

Północno-wschodni kraniec wyspy w części Irlandii Północnej oprócz pozostałego i odrestaurowanego Zamku Ballygally z 1625 roku ma na swoim obszarze do zaoferowania romantyczne noclegi i uroczystości w luksusie. Zamek znajduje się przy linii brzegowej z Morzem Irlandzkim i przejeżdżając główną trasą, ciągnącą się wzdłuż klifów bez problemu dotrzemy do niego, szczególnie wieczorem, kiedy jest pięknie oświetlony. Czterogwiazdkowy hotel jest połączony z Zamkiem i posiada pięknie wyposażone pokoje. Obiekt bierze udział w serii wydarzeń związanych z Game Of Thrones Tour. Szereg atrakcji, które ma do zaoferowania, bankiety, kawki, pobyty, a także podziwianie pięknych, słynnych drzwi, odbywać się mają wg harmonogramu weekendowego. Miejsce polecane jest jako jedno z najpiękniejszych na ceremonię zaślubin. Nocleg w pokoju dwuosobowym kształtuje się w cenie około 1 tysiąca złotych.

http://lissanourecastle.com
http://lissanourecastle.com
http://lissanourecastle.com
http://lissanourecastle.com
http://lissanourecastle.com

Moje najnowsze odkrycie to przepiękny obiekt prywatny, Lissanoure Castle, który znajduje się na terenie miasta w którym mieszkam. Panuje tutaj malowniczy, wiejski klimat a sam zamek znajdziecie na północy Irlandii położony w kierunku miejscowości Ballycastle. Piękny budynek mieszkalny, jako baza noclegowa dla gości, zaprojektowano w kształcie podkowy, stwarzając nowoczesny dziedziniec do pozostałości zamku, o którym potwierdzone wpisy są z roku 1610. Zamek postawiono na ruinach starszego datowanego na 1300 rok. Całość obiektu określana na czasy celtyckie, dzisiaj przybiera bajeczny wygląd, dzięki ogromnej pracy rodziny Macartney, którzy prowadzą tutaj też farmę. Dzisiaj odbywają się w nim wspaniałe uroczystości, urodziny, rocznice i wesela w przepięknej oprawie i równie atrakcyjnym otoczeniu. Las, woda, kamienne mostki, ławki, wzniesienia, farma zwierząt a także możliwość dodatkowych atrakcji w trakcie imprez, które pomoże zorganizować dobrze prosperujące biuro rodzinne, to dodatkowe atuty, które przemawiają za skorzystaniem z oferty tego obiektu.

https://www.inyourpocket.com
https://www.inyourpocket.com
https://www.inyourpocket.com
 
https://media-cdn.tripadvisor.com

http://www.glenarmcastle.com

Wspaniała wiadomość! Od marca ubiegłego roku udostępniono cottage przyległy do ściany ogrodu Glenarm Castle. Zamek położony jest w miejscowości Glenarm bardzo blisko od miejscowości w której mieszkam. Do wynajęcia jest apartament trzypokojowy, wraz z kuchnią, i łazienką. Glenarm Castle został zbudowany w roku 1636. Jego fasada jest przepiękna, a okolica bardzo malownicza, spędziliśmy tutaj miły czas z dzieckiem podczas corocznej imprezy w tym regionie. Ciekawe jest to, że w Zamku znajdują się oryginalne antyki, obrazy i biblioteczka ówczesnych właścicieli. Piękne ogrody, labirynty krzewne, a także pobliska farma decydują o świetności tego miejsca. Glenarm Castle udostępnia salę bankietową na uroczystości ślubne nawet na 170 osób.

http://www.visitardsandnorthdown.com
http://www.visitardsandnorthdown.com
http://www.gorgeouscottagesireland.com
https://www.ihil.net
http://www.toptentraveltips.co.uk

Helen's Tower Castle z miejscowości Bangor, w pobliżu Belfastu to wieża położona w lasach. Została wybudowana w 1848 roku i posiada trzy piętra, umożliwiając wejście na nią krętymi schodami. Będąc tam możemy nawet ujrzeć brzegi Szkocji. Pięknie odrestaurowana, z dobrym wyposażeniem, kuchnią, łazienką, sypialnią i salonem polecana jest dla dwóch osób. Cena kształtuje się do około 720 zł za dobę w formie self catering.

https://www.nationaltrust.org.uk

https://www.nationaltrust.org.uk/castle-coole

https://www.nationaltrust.org.uk/castle-coole/news/castle-coole-to-host-bbc-proms-in-the-park-

Południowo zachodnia część Irlandii Północnej to region Fermanagh, który ma do zaoferowania kilka pięknych miejsc, a w tym Castle Coole. Neoklasyczny zamek z kamienia portlandzkiego powstawał od roku 1789 roku. Sporo tutaj zaczerpnięte z różnych krajów, sala balowa i przód w stylu greckim, części tyłu z Francji, a wnętrze przepełnione jest chińskimi zdobieniami. Zamek znajduje się przy jeziorze Erne, w bliskości z lasami i polami golfowymi. Zachowane są w pobliżu prawie w nienaruszonym stanie dziedziniec i stajnie. W pięknych wnętrzach można gościć podczas zaślubin, a także wynająć noclegi, za pokój dwuosobowy zapłacimy około 500 zł. Warto też dodać, że w niewielkiej odległości znajduje się Florence Court House and Gardens, kolejny obiekt luksusowy, w którym odbywają się wszelkie uroczystości, a który na swoim terenie umożliwia nocleg w cottage'ach.

http://www.lovemydress.net
http://www.lovemydress.net
https://www.youtube.com/watch?v=Emm8uhlnWq4
Pinterest.com

W Armagh odnajdziecie ciekawy obiekt zbudowany z lokalnego granitu w stylu normandzkim zamek - Gosford Castle. Zamek znajduje się na terenie parku krajobrazowego, i choć zewnątrz przypomina swoje lata świetności (rozpoczęcie budowy na 1819 rok) to obecnie jest zamknięty bramą, mieszcząc wewnątrz 23 wysokiej jakości apartamenty i cottage na wynajem. Mieszkania są jedno i wielokondygnacyjne. Obiekty są bardzo interesujące, niektóre z widokiem na wieżę zamkową, posiadają ciekawe łuki granitowe, piece, w tym w jednym z obiektów, dawnej stajni wysoki sufit z belkami i kominek wapienny z żeliwnym piecem. Swego czasu stacjonował tutaj nawet cyrk coroczny, a dzisiaj znajdują się tu mieszkania prywatne, także z możliwością okazjonalnego wynajmu. Miejsce jest godne uwagi, choćby ze względu na styl w jakim jest wykonane i całą okolicę przyrodniczą, w tym także ścianę ogrodową znajdującą się wewnątrz.

https://www.enjoythemournes.com

http://www.castlewellancastle.org
http://maginnsbar.com
https://www.irelandbeforeyoudie.com/

http://www.castlewellancastle.org

http://static.panoramio.com

Już nieco niżej w Irlandii Północnej pod Belfastem znajduje się niesamowite miejsce, nie dość, że bogate w krajobrazy i różnorodność natury, to jeszcze posiadające zamek. Castlewellan Castle jest zamkiem powstałym w 1856 roku, który pełni dzisiaj niejako funkcję schroniska. Znajduje się tutaj mnóstwo pomieszczeń, sal i pokoi dla ludzi chcących przeżyć niesamowitą przygodę z przyrodą County Down. Nie znajdziecie tutaj luksusów, ale dobre edukacyjne miejsce dla wycieczek szkolnych, w celu edukacji i zwykłego wypoczynku. Popularne są przyjazdy grup szkolnych, weekendowe, wraz z posiłkami. Do atrakcji tutejszych należą pasma górskie w rezerwacie przyrody,  i wokół jeziora, malownicze - Mourne Mountains, słynna plaża ze złotym piaskiem, położona kilka mill od zamku - Murlough Beach, czy też las - Tullymore Forest Park, z panoramicznymi widokami na powierzchni 630 hektarów. Biblioteka, piwniczna restauracja, a wokół wodospady, jezioro, i największa atrakcja: piękne labirynty z krzewów. oraz moc sportowych atrakcji na terenie zewnętrznym zamku to jego walory nie do przebicia. Ceny kształtują się w zależności od wieku, i od wielkości grupy. 

http://belle-isle.com/
http://belle-isle.com/
http://belle-isle.com/
http://belle-isle.com/
http://belle-isle.com/
http://belle-isle.com/
http://belle-isle.com/
http://belle-isle.com/
http://www.paulamcmanusphotography.com

Na południu Irlandii Północnej malowniczo prezentuje się mój faworyt, uznany w 2016 roku za najbardziej romantyczny na ceremonię ślubną, całkiem spory zamek XII wieczny - Belle Isle Castle. Ogólnie Zamek może zapewnić nocleg dla 20 osób, a udostępnia też na uroczystości salę bankietową na 65 osób. Jest to jeden z moich faworytów ze względu na zadbane wnętrza w dobrym stylu, jednocześnie dobrze urządzone, ciepłe i ze smakiem.., a także z powodu pięknej okolicy (470 hektarów). Zamek położony jest na prywatnej wyspie. Piękny dom wraz z ogrodem możecie zasiedlić na dwie doby. Szereg opcji zamieszkania, w zależności od okoliczności, to atut z oferty zamku, domki, cottage, pokoje. Cena za jedną dobę dla 10 osób wynosi 2800 zł, dla 20 osób 4150 zł.

http://www.xrv.org.uk
http://www.alastaircoeyarchitects.com
https://aroundguides.com

W hrabstwie Down, w wiosce Killyleagh znajduje się uznawany za jeden z najstarszych zamków  z częściami pochodzącymi aż z 1180 roku. Obecnie jest to zamek prywatny będący własnością rodziny Hamilton. Zamek Killyleagh okazjonalnie organizuje koncerty, jednak posiada też w swojej ofercie możliwość zakwaterowania z wyżywieniem we własnym zakresie. Ulokowania mieszczą się w dwóch wieżach w części bramy. W obiekcie mieści się basen, a także różne atrakcje dla gości hotelu. Piękny zamek w stylu szkockim znajduje się w bogatej roślinnie okolicy.

http://cromcastle.com
http://cromcastle.com
http://cromcastle.com
http://cromcastle.com
http://cromcastle.com

Znów mamy zamek na południu Irlandii Północnej, tym razem dość blisko granicy z Irlandią. The West Wing, Crom Castle to bardzo duży zamek mający swe początki już 350 lat temu, oferujący szeroką gamę noclegową (także dla grupy osób, do 13). Zamek w Newtownbutler posiada restauracje, sale bankietowe, a także konserwatorium, w którym udzielane są śluby. Otoczenie obiektu cechuje bliska obecność dzikiej irlandzkiej zwierzyny, gdyż leży on na terenie rezerwatu przyrody, który jest pod opieką National Trust. W budynkach mieszczą się stałe wystawy dotyczące przyrody Crom. Na terenie mieści się pole golfowe, można łowić ryby, jeździć konno i przepłynąć łodzią na pobliską wysepkę z ruinami. Z godną pozazdroszczenia lokalizacją nad malowniczym jeziorem Erne możesz spędzić romantyczny czas. Cena nie wygląda aż tak pięknie: 11 tyś złotych za 12 osób/2 noclegi.

http://narrowwatercastle.co.uk/
http://dylanmcburney.com
https://www.bedandbreakfast.eu
http://narrowwatercastle.co.uk

Narrow Water Castle przy miejscowości Newry przy samej granicy z Irlandią datuje się na 1680 rok. Pensjonat Narrow Water Self Catering Accommodation należący do właścicieli zamku mieści się w prywatnym zabytkowym budynku zamkowym niedaleko małego miasteczka Warrenpoint i oferuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, bezpłatny parking oraz dostęp do prywatnych ogrodów i posiadłości zamku. Ten pięciogwiazdkowy obiekt położony jest w odległości 5 minut jazdy od nadmorskiego miasteczka Warrenpoint i 10 minut jazdy od Newry.10 komentarzy:

 1. Miejsca jak z bajki, nie wiem które bym wybrała. Najlepeiej każdy po kolei :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a wiesz, że ja też :) tylko czasu brak! :)

   Usuń
 2. Świetny wpis. Mam już upatrzony zamek - baaardzo mi się podoba. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Cieszę się, że tutaj coś znalazłaś :) daj znać, jak wrażenia.. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Piękne, zawsze chciałem na jakiś czas zamieszkać w zamku, ale takim opuszczonym - i poczuć się jak rycerz albo książę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurczę, to dopiero musi być przygoda :) ja uwielbiam mury zamkowe, schody, i ogrody :)

   Usuń
 4. Uwielbiam zwiedzać zamki...może i te kiedyś odwiedzę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby tylko udało mi sie zobaczyć te wszystkie zamki :) :) :)

   Usuń
 5. Aż mi się oczy zaświeciły, cudowne miejsca. Podróżuję po świecie dalekim, ale sercem jestem w Europie. Podobne klimaty widziałam w Yorkshire i zakochałam się. Pokazalaą jeszcze piękniejsze i okazalsze miejsca, cudo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam też na jeden z nowszych postów Galgorm Castle :) wprost z mojego miasta :) NI

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Copyright © 2017 weekendownik