poniedziałek, sierpnia 24, 2015 0

Wyspa Młyńska - Bydgoszcz


Witajcie w Bydgoszczy! To moje miasto rodzinne, w którego sercu znajdują się same zabytki. Dzisiaj zabiorę Was na wycieczkę po jednym z piękniejszych wyodrębnionych obszarów w mieście - na Wyspę Młyńską. Już sama nazwa wskazuje, że przede wszystkim jest ona otoczona wodą, ponadto stanowi wyodrebniony właśnie przez wodę element miasta, który żyje jednocześnie własnym życiem i jest symbolem ścisłej symbiozy Miasta Bydgoszczy z rzekami i kanałami. Zabytkowa Wyspa rzeczna - jeden z najpiękniejszych zakątków Miasta, o powierzchni 6,5 ha, mieszcząca obiekty kurtularne, rekreacyjne, biurowe. W 2012 roku miejsce otrzymało Certyfikat - Najlepszy Produkt Turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną. Wyspa leży na zachód od Starego Miasta, pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką. Przez Wyspę przebiega tylko trakt - ul. Mennica. Ulica ta łączy się ze Starym Rynkiem ulicą Ku Młynom. Na Wyspie możemy znaleźć liczne nabrzeża, jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń, oraz Wenecję Bydgoską. W pobliżu Wyspy Młyńskiej znajduje się Opera Nova.

Kanały na Wyspie:

Kanał Międzywodzie - historyczny, otworzony w 2007 roku.
Kanał Zbożowy - od wschodniej strony Młynów Rothera.

Poprzez dwa jazy - Farny i Ulgowy rzeka Młynówka, opływająca Wyspę łączy się z Brdą. Wyspa jest także połączona z otaczającym terenem, kładkami i mostkami.
Mostki i kładki na Wyspie:

Kładka Wenecji Bydgoskiej - położona przy herbaciarni, przez Młynówkę umożliwia dojście do ulicy Długiej.
Kładka Krzysztofa Klenczona - położona przy ulicy Św. Trójcy, przez Młynówkę umożliwia dojście na dawne Przedmieście Poznańskie.
Most Miłości - położony przy Operze, przez Brdę umożliwia przejście do Opery i do Bulwarów nad Brdą.
Most Młyński - przez Młynówkę umożliwiający dojazd do Starego Rynku.Na samej Wyspie, w środkowej cześci znajdują się: łąka z plażą (piasek morski pochodzący z Międzyzdrojów), Amfiteatr, oraz plac zabaw dla dzieci. w części wschodniej Miedzywodzie oddziela Wyspę od licznych obiektów, które znajdują się w części menniczej - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Biały Spichrz, Kamienica z przełomu XVIII i XIX wieku mieści Europejskie Centrum Pieniądza, Czerwony Spichrz, dawny dom młynarza. W centralnej części wyspy znajduje się Dom Leona Wyczółkowskiego. We wszystkich tych obiektach umiejscowione są zbiory i wystawy.
W północno-zachodniej części Wyspy znajduje się grobla oddzielająca rzekę Młynówkę od rzeki Brdy. Tutaj mieści się nabrzeże cumownicze dla jachtów, marina, tu jest przystań wraz z hotelem.
Na Wyspie umiejscowiono postument z globem ziemskim, upamiętniający 18. południk, który przecina sąsiedni Stary Rynek. Kilka obiektów gastronomicznych - jak Karczma Młyńska z werandą nad Młynówką, a w kamienicach Wenecji Bydgoskiej – kawiarnie, winiarnie oraz bydgoska warzelnia piwa.

Spichlerze na Wyspie:

Biały Spichlerz - nad Brdą. zbudowany na fundamentach ze spichlerza z XV wieku. Dawniej magazyn zbożowy, obecnie Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego.
Karczma Młyńska - nad Młynówką, z przeznaczeniem na magazyn zbożowy, a następnie wozownia. Dzisiaj mieści się tutaj restauracja z werandą.
Czerwony Spichlerz - nad Brdą, mieścił się tutaj od XV wieku Młyn Starościński, później wark mennicy, i ponownie XVIII wieczne Młyny. W formie Młynu Camphausena, mieści Galerię Sztuki Nowoczesnej. Przekazany został Muzeum Okręgowemu im. L. Wyczółkowskiego . Corocznie w czerwcu odbywa się tutaj Bydgoski Festiwal Wodny Ster na Bydgoszcz ukierunkowany na popularyzację Bydgoskiego Węzła Wodnego oraz turystyki na wodach śródlądowych. 

Historia Wyspy Młyńskiej i jej obiektów jest bardzo bogata. Wiele ważnych informacji znajdziecie na Wiki.
W dniu dzisiejszym wybraliśmy się na Wyspę dokładnie w celach rekreacyjnych, aby spacerując obejrzeć miejsca w których wcześniej nie byliśmy podczas naszych urlopów w Polsce (najzwyczajniej z powodu braku czasu). Nasz synek Alexander chętnie bawił się na placu zabaw, a później zasnął w czasie, gdy my przechadzaliśmy się po obiekcie. Pod koniec wycieczki zajrzeliśmy do jednej z moich ulubionych Karczm w Bydgoszczy. Karczma Młyńska jest restauracją usytuowaną od wielu lat na Wyspie. Wiecie już z mojego wpisu, że budynek (spichlerz) w którym się mieści Karczma ma też swoją tradycję. Pewnie nie wszyscy byliście w tej naszej bydgoskiej restauracji? Jedzenie jest smaczne, a dodatkowo przed zamówionym obiadem zostaliśmy tradycyjnie poczęstowani chlebkiem ze smacznym smalcem. Jedząc na werandzie mogliśmy delektować się świeżym powietrzem. Pod koniec tego tygodnia wybieramy się na imprezę w plenerze, która odbędzie się na Wyspie pod hasłem: 'Kolacja na Wyspie - dzień amerykański'. Wybieramy się tutaj ponownie, aby obejrzeć występ muzyczny córki mojej przyjaciółki. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik