Witajcie! Spieszę się z wpisem, muszę koniecznie Wam opowiedzieć o naszej ostatniej wycieczce. Wczoraj odwiedziliśmy naprawdę cudowne miejsce. Wjeżdżając do Inowrocławia od razu skierowaliśmy się w kierunku nieznanych mi wcześniej pomimo wielokrotnych odwiedzin służbowych w tym mieście ponad 10 lat temu - Solanek Inowrocławskich. Ten kompleks to parki, aleje, tężnie i różnego rodzaju atrakcje, które znajdują się w obiekcie, a które rzeczywiście dzisiaj mieliśmy okazję podziwiać i korzystać z tych dobrodziejstw do woli. Przede wszystkim sporą część dnia spacerowaliśmy na terenie tężni, gdzie wdychaliśmy powietrze nasycone minerałami relaksując się w samym środku obiektu. Mieliśmy sporo czasu na delektowanie się tym zdrowym powietrzem podczas, gdy nasz synek bawił się z napotkanymi rówieśnikami. Przed obiektem znajdziecie tablicę z rozpiską o właściwościach, zastosowaniu i przeznaczeniu tężni - skąd można dowiedzieć się wiele ważnych informacji, które my akurat wiemy już z pobytu przy tężniach w Ciechocinku. Tutaj wyraźnie Solanki działają (w Ciechocinku byliśmy w okresie zimowym). Cały obiekt w Inowrocławiu zrobił na nas ogromne wrażenie, w szczególności, że teren jest zadbany, pełen zwiedzających osób, które w dzisiejszy gorący dzień lata przybyły w pogodnych nastrojach i podobnie jak my w celach rekreacyjnych oraz uzdrowiskowych. Muszę dodać, że Parki Solankowe, i Tężnie możecie zwiedzić za darmo. w dalszej kolejności wraz z dzieckiem za niewielką opłatą pograć w mini golf, lub gratis zabawić się ze swoją pociechą na terenie usytuowanego tam placu zabaw dla dzieci (podobnie jak my).
Inowrocławska tężnia nasycając powietrze jodem stanowi naturalne inhalatorium o właściwościach terapeutycznych. Przebywanie w okolicy tężni pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego oraz stany ogólnego wyczerpania. Pobyty w pobliżu tężni zaleca się również osobom zdrowym. Wdychanie powietrza przesyconego minerałami wzmacnia odporność i zabezpiecza przed chorobami. Tężnie solankowe działają tak, że solanka jest pompowana na najwyższy poziom konstrukcji, po czym swobodnie spływa w dół po gałązkach tarniny ulegając przy tym odparowaniu. Wokół tężni powstaje aerozol, który służy profilaktyce i wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry, obniża poziom ciśnienia tętniczego, itp.
Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy całej konstrukcji przebywając na terenie tężni. Wyraźnie było czuć inhalację podczas oddychania. Po tym relaksie, poszliśmy na długi spacer w Parku na terenie kompleksu. Między innymi spacerując zatrzymaliśmy się aby pograć w mini golf, Alek bawił się na placu zabaw, potem zajadał lody kręcone kupione w lodziarni. Szliśmy dalej napotykając fontanny, rzeźby współczesne, aleję gwiazd, oraz oczywiście znaną muszlę koncertową, w której trwały próby do mającego się odbyć dziś w godzinach popołudniowych Festiwalu Bluesa. Minęliśmy Palmiarnię, do której wybierzemy się innym razem, przy okazji następnych odwiedzin tego miejsca. Na tę chwilę dla naszej rodzinki tężnie inowrocławskie znajdują się pod względem estetycznym i w ogólnej ocenie wszystkich obiektów tego typu na miejscu pierwszym. Wiadomo, że Tężnie w Inowrocławiu są trzecie w kraju pod względem chronologii powstania i drugie, co do wielkości. W całej Europie jest tylko 9 takich konstrukcji. Mogę być bardzo szczęśliwa, że właśnie na terenie naszego powiatu i tak blisko mojego rodzinnego miasta Bydgoszczy znajdują się Solanki Inowrocławskie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za Twój komentarz :)
Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".