Basen jest idealną okazją do rodzinnego spędzania czasu z dziećmi. W przypadku niemowlaków można zacząć basenową przygodę już gdy ukończą trzy miesiące i nabiorą nieco odporności. Nie zdziwmy się jeśli na początku dziecko będzie przestraszone nowym miejscem. Nastawmy się, że pierwsze pobyty będą polegały głównie na przyzwyczajaniu dziecka do wody. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko niechętnie, lub z lękiem przebywa w basenie, daj Mu czas, aby oswoiło się z nim. Jeśli nie chce założyć koła ratunkowego, lub pływaków, to pozwól Mu się bawić obok wody, kontrolując Jego zachowanie. Nasze początki nie należały do najtrudniejszych (poza pierwszą wizytą w basenie, gdy synek miał kilka miesięcy i przez pierwsze piętnaście minut bał się pływać, aby po tym czasie szaleć następne piętnaście minut z radością). Kolejne przygody z wodą zazwyczaj przeżywał wraz z nami w jacuzzi, podczas rodzinnych wyjazdów. Obecnie zostaliśmy 'zaproszeni' do wspólnej zabawy wraz z przyjaciółmi. Towarzyszącym Alexowi kolegą, w basenie położonym nieopodal naszego miejsca zamieszkania, był starszy o rok - Sofian. Wiadomo, w szerszym gronie zawsze jest weselej, poza tym polecam Wam właśnie taką formę przebywania w basenie z dzieckiem, wraz z Jego rówieśnikami. Jakie są plusy pływania w basenie dla Twojego dziecka i dla Ciebie? Sporo korzyści zdrowotnych się znajdzie. Zabawy w wodzie to zajęcia ogólnorozwojowe. Rekreacyjne pływanie jest bardzo zdrowe - wyrabia wszystkie mięśnie, hartuje ciało, przyspiesza fizyczny rozwój. Pływanie jest bardzo bezpieczne - nie obciąża stawów i nie prowadzi do urazów. Także jest świetną formą rehabilitacji przy niektórych problemach (np. wadzie postawy, problemach neurologicznych, przy obniżonym lub nadmiernym napięciu mięśniowym). Niemowlakom pływanie przypomina czas, gdy były w brzuszku mamy. Baseny są często kontrolowane pod względem czystości, a woda (chlorowana lub ozonowana) jest wymieniana bardzo często. Z badań wynika, że dziecko najłatwiej nauczyć pływać jak najwcześniej, czyli nawet w wieku dwóch, lub trzech lat, kiedy tylko zauważymy, że w wodzie czuje się pospolicie mówiąc jak 'ryba'.
Zanim wybierzesz się na basen sprawdź koniecznie i dowiedz się o:
1. Głębokość basenu dla dzieci.
2. Temperaturę wody.
3. Czy woda jest chlorowana czy ozonowana (chlorowana bardziej szczypie w oczy).
4. Atrakcje wodne (zjeżdżalnia, wodospady, jaccuzi, basen z wodnymi kaskadami etc)
5. Czy są suszarki poza strefą płatną (dobrze jeśli czas suszenia i przebierania jest nie doliczany do ceny)
6. Czy są przebieralnie rodzinne, bardzo przydatne dla rodzin z małymi dziećmi.
7. Czy na basenie są akcesoria do zabawy dla dzieci (kółka, piłki, pałąki i deski do nauki pływania) i czy można przynieść własne. My koło pożyczyliśmy.
8. Czy jest wymagany czepek (niektóre - najmłodsze dzieci nie lubią mieć na głowie czepków). W naszym przypadku na basenie małe dzieci mogą mieć chustkę.
9. Jaka jest cena wejścia: czy są zniżkowe bilety rodzinne i w jakich godzinach jest tańszy wstęp, czy są karnety. My płaciliśmy za pakiet rodzinny.
10. Czy są kursy nauki dla dzieci (grupy wiekowe) - może być potrzebna opinia lekarza czy nie ma przeciwwskazań
11. W jakich godzinach są zajęcia na brodziku - jeśli w nich nie uczestniczycie. Pamiętajcie jeśli nie jesteście ich uczestnikami to może okazać się, że nie skorzystacie z brodzika bo będzie zajęty.
Idąc na basen weźcie ze sobą:
1. Pieluszki basenowe dostosowane do wagi dziecka. W sklepach można kupić jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Warto wziąć ze 2 szt. na zapas.
2. Strój kąpielowy dla dziecka, które nie korzysta już z pieluszek.
3. Czepek kąpielowy - bardzo dobre są takie z elastycznego materiału.
4. Buty z pianki lub gumy - bardzo dobre są crocsy.
5. Rękawki-pływaczki utrzymujące dziecko na wodzie (rozmiar dostosowany do wieku dziecka).
6. Dodatkowe zabawki typu dmuchana piłka, kółko (dla większych dzieci).
7. Okulary do pływania dla starszego dziecka (z regulacją z tyłu).
8. Dla maluszków najlepsze są dmuchane zabawki w kształcie koła lub pontonu z otworami na nogi, gdzie dziecko siedzi, a nogi majtają mu się w wodzie. Jednak pilnujcie, aby dziecko się w takiej zabawce nie obróciło do góry nogami.
9. Ręcznik - najlepiej z kapturem do otulenia dziecka gdy będziecie wracać z basenu do przebieralni.
10. Jeśli twoje dziecko łatwo marznie najlepiej zakup piankę (do dostania w sklepach sportowych i nurkowych, dostępne rozmiary zazwyczaj od dwóch lat wzwyż).
11. Zapasowy komplet ubrań zawsze musi być na zmianę.
No u nas przygoda z basenem była bardzo krótka, córka prosiła nas od miesięcy o to by zabrać ją na basen. Niestety gdy już pojechaliśmy całą rodziną, mała bała się wody. Podejrzewam, że zobaczyła w filmie lub bajce scenę gdzie coś niebezpiecznego działo się w basenie. Kupiliśmy jej ostatnio taki suchy basen z piłkami https://basenyogrodowe.pl/81-suche-baseny. Polecam, świetna sprawa
OdpowiedzUsuń