czwartek, września 30, 2021 4

Jeżówki Supreme z krepiny + prezent kalendarz October 2022

Lato dobiegło końca. Nie oznacza to jednak, że w naszym ogrodzie jest bezkwieciście i szaro. Początek jesieni to zakończenie sezonu letniego i wciąż barwny ogródek. Dobry ogrodnik wie, które kwiaty udekorują jego ogród. Mój 'ogród' z papieru już od sierpnia zdobią przepiękne jeżówki. W mojej pracowni w sierpniu pojawiły się dwie krepinowe jeżówki do letniego projektu - purpurowa i różowa. A ponieważ bardzo lubię te kwiaty, które zresztą (nie tak bujnie) kwitną też jesienią, postanowiłam uzupełnić dość mocno tę kolekcję o kolejne. I tak powstały jeżówki w kolorach niczym tęcza, rozweselające każdy dzień, nawet ten deszczowy. Mimo, że jeżówki najpiękniej ukazują swe piękno latem - jeżówki z papieru można dowolnie uformować. Ich płatki można dostosować w zależności od wyobraźni, opadające, unoszące się, podwinięte.. Wszystko wedle życzenia, tak, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie.

Floral Stories Weekendownik Workshop

Uwielbiam ich przeróżne warianty kolorystyczne i kształty główki (jeżowej), oraz liści. Stworzyłam z krepiny różne długości, a nawet kształty, z dużym dopracowaniem środka. W drugim artykule możecie je wszystkie zobaczyć! Zajrzyjcie też w poszukiwaniu nowej kartki z kalendarza na tegoroczny październik (OCTOBER 2021) KLIK. Kolejno powstały też jeżówki supreme - ostatnio bardzo modne, o puchatej główce niczym pompony. O tym rodzaju jeżówki przeczytacie właśnie dzisiaj. Dziś również pokuszę się o napisanie o zastosowaniu Echinacea, a także trochę ciekawostek o jeżówkach.. Kwiaty te planuję tworzyć przez cały rok. Zapraszam Was zarówno do tego artykułu, jak i do drugiego, jaki publikuję równorzędnie. Pokażę Wam moje cuda z kwiaciarni papierowej. Na dole tekstu mam też dla Was kolejne kartki z kalendarza z jeżówkami- na miesiąc październik (October 2022).

Floral Stories Weekendownik Workshop

Jeżówki to obecnie jedne z bardziej znanych, przyjętych w ogrodnictwie, wdzięcznych bylin, które zdobią rabaty kwiatowe, gdzieś pomiędzy trawami, i innymi astrowatymi. Są niesamowicie dekoracyjne, aktualnie przeżywają swój renesans. Myślę, że to zasługa odcieni płatków, które w zależności od wzrostu i fazy kwitnięcia przybierają nieco inne kolory, od żywobarwnych, aż do bladych, wyblakłych przekwitających główek. Podobnie kształtuje się forma ich płatków, zdecydowanie należą do grupy stokrotek, pięknie obrazujących porę dnia i roku. Dla mnie są to bardzo romantyczne kwiaty, wręcz idealne na działkę lub do ogrodu. Ale czy tylko tam się sprawdzą? Myślę, że jeżówki są idealne do bukietów i wszelkich dekoracji, ponieważ sprawiają, że bukiety nabierają kolorów!

Floral Stories Weekendownik Workshop

Z kolei o atrakcyjności tego kwiatu w ogrodzie, świadczy też fakt, że gdy się rozrośnie w kolejne kwiatostany, kwitnie przez kilka miesięcy do jesieni. Niekiedy płatki jeżówki nie zdążą nawet spaść przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli tak się stanie, można podziwiać jej pąki nawet do zimy. Tak naprawdę jeżówki sklasyfikowane są do 10 różnych odmian, ale obecnie jest ich znacznie więcej. Od kilku lat bardzo pożądane są też odmiany kwitnące przepięknie, bogato i ponoć do tego o intensywnej woni. Nie przypominają one już tak bardzo tradycyjnej, tej znanej od wielu lat jeżówki, z jeżową kuleczką, ponieważ ich środek złożony jest głównie z pomponiastych płatków.

Floral Stories Weekendownik Workshop
Jeżówki supreme, bo o nich mowa, są ponoć bardziej efektownymi przedstawicielkami Echinacea. Jest to oczywiście rzecz gustu - mi osobiście podobają się te z brązowo-rudym środkiem, kojarzące się z sielskim ogródkiem cioci. Niezaprzeczalnie jednak te o których dzisiaj napiszę, są bardzo oryginalne i są wytworem nie tylko natury, który podziwiam! Dlatego właśnie postanowiłam, że w mojej kolekcji kwiatów z krepiny nie może ich zabraknąć. Wykonałam dwie jeżówki supreme według własnego projektu. 

Floral Stories Weekendownik Workshop
Jeżówki Supreme z krepiny mają 50 cm długości i obwód główki 15 cm. Są w kolorze bieli i różu, z dodatkiem brązowej krepiny. Stworzyłam te jeżówki z krepiny włoskiej w  delikatnym, zachwycającym kolorze różu, pięknie kontrastującym z barwą liści i łodygi. Charakterystyczny pomponik otoczony jest kilkunastoma płatkami. Jeżówka jest dość ciężka, co sprawia, że w bardzo naturalny sposób  układa się w wazonie. Przepięknie wygląda w pojedynkę, lub w duecie w wysokim przezroczystym wazonie. Efektownie też prezentuje się w promieniach porannego słońca. Zobaczcie sesję, jak promienie słońca dotykają tych pomponików. Jak tańczą na całej główce jeżówki.

Floral Stories Weekendownik Workshop
Nazwa jeżówka pochodzi od greckiego słowa ekhinos, co oznacza jeżowca. Zapewne chodzi o kolczasty środek. Obecnie jeżówki naturalnie rosną we wschodniej,  i srodkowej Ameryce Północnej. Echinacea Purpurea używana jest w medycynie tradycyjnej. Niestety to zastosowanie sprawiło, że obecnie dwa gatunki uznane zostały za zagrożone. Największy wpływ echinacea purpurea odgrywa na układ immunologiczny człowieka. Soki, ekstrakty, są pomocne w leczeniu przeziębień oraz infekcji dróg oddechowych. Natomiast należy bardzo uważać i zastanowić się nad spożyciem tego typu preparatów - przyjmując jednocześnie inne leki, lub zioła. Łączenie ziół echinacea z innymi ziołami i lekami może powodować szerg działąń niepożądanych. Syropów i wywarów z echinacea nie powinno się podawać dzieciom przed 12 rokiem życia i kobietom w ciąży. 

Floral Stories Weekendownik Workshop
Dawniej jedna z odmian Echinacea była stosowana przez mieszkańców Ameryki Północnej już w XVIII wieku na nerwobóle, zapalenia stawów i ukąszenia węży oraz owadów. Ponad to niektóre plemiona zabezpieczały się przed przeziębieniem żując jej korzenie. W związku z popularnością Echinacea w latach 30tych XX wieku, rozpoczęto hodowle w Europie w celach handlowych. Niemcy i Szwajcaria, to pierwsze kraje w których sprzedawano syropy z Echinacea, pomocne na przeziębienie oraz sepsę. Do dzisiaj nie określono, który ze składników echinacea ma najlepsze zastosowanie w medycynie. Dlatego też osobiście uważam, że nadal najbardziej interesujące są jeżówki ze względu na walory ozdobne w ogrodzie i w kompozycjach kwiatowych. Dajcie znać czy w Waszych ogródkach macie jeżówki?
Floral Stories Weekendownik Workshop



DLA CIEBIE!

Bardzo się cieszę, że zainteresowałam Cię moimi projektami kwiatów z krepiny. Przyjemnie jest obejrzeć zdjęcia natury, a także prac jakie powstają za sprawą tej natury.. Jest to ogromnie inspirujące. Chciałabym móc zawsze otaczać się kwiatami, i zachować ich obraz na długo. Wiadomo jednak, że kwitną one tylko w określonym czasie. Więc tworzę moje papierowe rośliny. Dodatkowo zdecydowałam się zachować ich obraz na nieprofesjonalnym,  fotograficznym kalendarzu. Na blogu trwa akcja organizowana przeze mnie: prezent dla moich czytelników i przyjaciół - kalendarz kwiatowy w języku angielskim ze zdjęciami moich kwiatów z krepiny. Dzisiaj jeżówki supreme z krepiny i kalendarz na październik 2022 roku. A tutaj podgląd kalendarza z jeżówkami na październik br. KLIK.
Floral Stories Weekendownik Workshop

W poprzednich artykułach podarowałam między innymi pliki kalendarza August ze stokrotką afrykańską the veldt (na sierpień 2022), oraz uzupełniłam kartkę kalendarza na miesiąc sierpień 2021 -  August 2021 w oddzielnym poście Dahlie z krepiny. Jeśli jesteś zainteresowana/ny takimi prezentami (tymi miesiącami), polecam zaglądać w etykietę po prawej stronie bloga - Kalendarz. Tam będą wszystkie wpisy ze stworzonymi przeze mnie kalendarzami dla moich czytelników. Wystarczy obejrzeć kalendarz, i jeśli jesteś chętna/ny, zgłosić się do mnie po odbiór. Za darmo otrzymasz pliki z kartką miesiąca z kalendarza, który następnie sobie wydrukujesz, lub zgrasz na swój pulpit. Warunki pobrania i użytkowania opisałam w pierwszym wpisie KLIK. Zapraszam. Poniżej fot. Unsplash.



4 komentarze:

  1. Faktycznie zdjęcia są prześliczne aż miło patrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejne małe dzieło sztuki,które naprawdę trudno odróżnić od prawdziwych kwiatów. Przepiękne!

    OdpowiedzUsuń
  3. Paulina Kwiatkowska1 października 2021 06:37

    Widać, że masz wielki talent do tworzenia z krepiny. Kwiaty wyglądają cudownie!

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki Twoim kwiatom można zatrzymać i wiosnę i lato :) Są piękne i wyglądają jak prawdziwe :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik