sobota, października 07, 2017 4

weekendownik - zamki do wynajęcia w Irlandii


Zamki Zielonej Wyspy wyglądają bajecznie nie tylko wiosną i latem, kiedy kwitnie większość kwiatów. Ówcześni właściciele zafascynowani kulturą Dalekiego Wschodu sadzili swoje ogrody i dekorowali komnaty z ogromną dozą orientu, która pozostała po dziś dzień i co więcej stanowi ważny ozdobny element zamków przez cały rok. Oczywiście nie zapominajmy o wnętrzach, które choć posiadają już wiele elementów nowych, nadal nawiązują w pełni do dawnego stylu. Piękne komnaty w przepychu, nierzadko usytuowane na ogród z widokiem na fontannę, lub staw. Część z tych obiektów nie tylko stało się hotelami o wysokim standardzie. Można je wynająć w całości na uroczystość połączoną z noclegiem. Znalazłam też kilka romantycznych zamków, które można zarezerwować na wypoczynek dla kilku osób. Są przecież takie chwile w życiu, że chciałoby się wybrać w inny, odległy czas. Są takie momenty, gdy chcielibyśmy uciec w romantyczną samotność. Wreszcie są takie okazje, które warto spędzić bardzo wyjątkowo i z rozmachem.. Co Wy na to?Chyba nie ma osoby na świecie, która nie słyszała o przepięknych, romantycznych zamkach Zjednoczonego Królestwa i Irlandii. Obecnie sukcesorami Królestwa są: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Królestwo Szkocji, Królestwo Anglii, Irlandia Północna). Irlandia (jako Wolne Państwo Irlandzkie) znajduje się na jednej wyspie razem z Irlandią Północną i pomimo różnic politycznych w zasadzie cała architektura miejska i krajobrazu tych dwóch Krajów pozostaje bardzo podobna. Zamki I oraz NI znajdują się na tej samej wyspie i wyglądają niczym z baśni, a ich cechą charakterystyczną jest budowa z kamienia, oraz piękne ogrody i bliski kontakt z wodą. Dzisiaj chciałabym skupić się na obiektach odrestaurowanych, i przystosowanych na hotele, nie będę pisała ani o Zamkach funkcjonujących jako Muzea, ani też o ruinach zamków (tych w Irlandii i Irlandii Północnej jest multum).Prawda jest taka, ze zamków w Irlandii Północnej na wynajem nie znajdziecie aż tylu co w Irlandii, ponieważ część północna, jak Wam już wcześniej pisałam jest pod opieką Królowej Elżbiety i tym samym większością zamków zajmuje się tutaj organizacja National Trust. Dzięki temu w Kraju, gdzie żyję wiele zamków i domów arystokrackich można oglądać za symboliczne pieniądze, lub nawet za darmo. Za to organizuje się w nich szereg płatnych ewentów i imprez, więc dzięki temu funkcjonują. Z kolei w Irlandii zamki są w dużej mierze pod opieką prywatnych właścicieli, którzy umożliwiają pobyt w nich, widząc w tym zarobek. Zupełnie abstrahując od całej polityki związanej z wynajmem zamków, interesujące jest to jak wiele tych zamków na wyspie jest i po prostu sam fakt, że jest na ich obszarze co podziwiać. 

IRLANDIA


Zupełnie przy granicy Irlandii z Irlandią Północną w bajecznej scenerii, wśród jezior umiejscowiony jest Leslie Castle. Przodkiem właścicieli był Węgier, który ponoć uratował w Szkocji życie Królowej Małgorzacie. Zamek jest dość duży, posiada sporo pokoi i funkcjonuje jako hotel i spa. Wewnątrz czas się zatrzymał (możliwa budowa pierwszego zamku około 1000 roku). Na jego terenie znajdują się przyległe cottage. Jest tutaj restauracja, bar, oranżeria i pomieszczenia kawowe. Otoczony pięknym ogrodem i jeziorem, i kładką. Położony tuż przy samym kościele. Organizuje wszelkie uroczystości na około 70 osób, i umożliwia wynajem pokoi. Cena około 500 zł za pokój dwuosobowy za dobę.

http://onefabday.com

https://venuelust.com/venue/castle-leslie/
http://thepromiseni.com/

Piękny zamek Barmeath Castle z 1410 roku, nieopodal wschodniej granicy z Irlandią Północną posiada aż 7 łóżek noclegowych i poza ciekawymi udogodnieniami, tkj. stół bilardowy, stół do gry w ping ponga, otoczony jest ogrodami i stawem. Tutaj warto odpocząć za 1700 zł (to cena za zajęcie 7 łóżek), biorąc pod uwagę, że jedna z ciekawszych atrakcji -wybrzeże oddalone jest tylko 5 min drogi od zamku.

by: Jack Clarke, http://www.tripmondo.com
Airnb
http://jimbyrnephoto.com/baron-of-barmeath
Dobrze odrestaurowany, mały zamek Drummond Tower Castle oddalony od Dublina może z 30 minut drogi, jest wewnątrz bardzo przytulnie wyposażony i dość nowocześnie udekorowany. Oczywiście największe doznania można odczuć wspinając się po krętych schodach, by później zasiąść na baszcie wieży w błogim relaksie. Tak zaobserwujecie piękno rozpościerającego się terenu, bogatego w zieleń. Bardzo niedroga oferta dla dwóch osób - 374 zł. Polecam

https://www.airbnb.co.uk/rooms/6140840
https://pl.airbnb.com/rooms/6140840


https://pl.airbnb.com/rooms/6140840
https://www.airbnb.co.uk/rooms/6140840

Bardzo przytulny zameczek, mający zakwaterowanie dla pary, cały apartament umieszczony jest w wieży, w której wszystko przypomina o dawnych czasach. Na wyższe kondygnacje wejdziecie wąskimi, kamiennymi, krętymi schodami. Dookoła zamku znajduje się lasek z drzewami i bylinami. To bardzo ciekawe miejsce na spędzenie weekendu we dwoje w dość dobrym standardzie i dobrej centralnej lokalizacji w stosunku do całej Irlandii. Tutaj mamy do czynienia z noclegiem self catering za cenę 437 zł za dobę. Pięknie prawda? Clonbrock Castle.
https://www.airbnb.co.uk/rooms/11614360
https://www.airbnb.co.uk/rooms/11614360
https://www.airbnb.ie/rooms/4357905?s=RRr9qGKF
https://www.airbnb.ie/rooms/4292450?s=LoAUU2aZ
https://www.airbnb.ie/rooms/4292450?s=LoAUU2aZ
https://www.airbnb.ie/rooms/4292450?s=LoAUU2aZ
Kolejny ciekawy obiekt położony na wyspie, gdzie trzeba dotrzeć łódką. Jak na zamek przystało, a właściwie na wieżę - to bajeczna sceneria, gdzie wypoczniecie w dwójkę, lub czwórkę, bądź w szóstkę i cena będzie od tego zależna. Od około 800 złotych zafundujecie sobie romantyczny relaks w prawdziwym klimacie zamkowym, wszystko tutaj przypomina o historii XVI wiecznej wieży zamku Castlebawn Castle na Wyspie Scariff Bay...
Prostopadle do Dublina, lecz na zachodzie Irlandii usytuowany jest średniej wielkości zamek z czterema łóżkami o nazwie Kilcolgan Castle. Jest to prywatny obiekt przystosowany na wypoczynek, tuż przy linii brzegowej, w otoczeniu zwierząt domowych i zieleni. Można wypożyczyć cały zamek na uroczystości za kwotę od 1300 złotych za nocleg. Położony jest bardzo blisko miasta Galaway, więc osoby przylatujące tutaj mogą zastanowić się nad wynajmem pokoi w takim uroczym miejscu. Właściciele podają, że w razie konieczności można pomyśleć o dodatkowym zakwaterowaniu kilku osób w domku wiejskim przyległym do zamku.
Południowy wschód Irlandii posiada przepiękny ekskluzywny zamek - Waterford Castle. Jak się domyślacie zamek leży na wyspie. Bardzo stary, normiański zamek liczy sobie około 800 lat. Zamek jest przepiękny z długim podjazdem, otulony w pnącza, szczególnie pięknie wyglądające jesienią.. Do zamku przepływa się na wodzie łodzią, co dodaje romantyzmu pobytowi w tym miejscu. Jak dla mnie jest to niesamowite miejsce, w którym chciałabym się znaleźć. Obsługiwane są tutaj różne uroczystości z posiłkami, a dodatkowo w celu poszerzenia oferty na wyspie wybudowano kilka szeregów odrębnych, nowoczesnych apartamentów self catering.

https://www.waterfordcastleresort.com
https://www.waterfordcastleresort.com
https://www.waterfordcastleresort.com
https://www.waterfordcastleresort.com
https://www.waterfordcastleresort.com


https://www.waterfordcastleresort.com
W Limerick, na zachodzie odrestaurowano zamek gotycki z XII w. dla około 10 osób za cenę od 1500 złotych za dobę. Zamek Fanningstown Castle może gościć rodziny i przyjaciół w celach wypoczynkowych, jednak nie oferuje organizacji imprez. Więc jeśli marzycie o przytulnym relaksie w tym miejscu, to za taką cenę warto się tutaj w większej grupie zatrzymać.
Niemalże na południu Irlandii na wsi, tuż przy większej miejscowości Mullinahoe możecie wypocząć w całkiem sporym zamku - Killaghy Castle. Dysponuje on 16-oma łóżkami, a także kortem tenisowym i placem zabaw. Wszystko to za 3,5 tysiąca złotych.

Churchtown Castle w miejscowości Killarney z 1860 roku, zupełnie na południowym-zachodzie, to niewielki zamek dla 16 osób. Wynajem całego obiektu kosztuje na jeden nocleg około 4 tysiące złotych. Pole golfowe i kort tenisowy to ciekawe atrakcje obiektu w którym jednak nie zjemy gotowych posiłków. Przepiękna okolica i wysoki standard hotelu zrekompensuje nam tą niedogodność. Zamek został pięknie odnowiony i posiada kilka nowoczesnych wnętrz. Dla fanów luksusu.

Ballyhannon Castle położony na zachodzie Irlandii, zachwyca nie tylko swą innością w postaci wieży do zamieszkania, ale także tym, że oferta skierowana jest głównie dla przyszłych małżonków. Idealnie przygotowany na ceremonię zaślubin, posiadający przynależny budynek do zamieszkania dla gości weselnych. Komnaty główne usytuowane są w wieży zamku i cała reszta znajduje się dookoła obiektu. Tak naprawdę zamek należy do prywatnych właścicieli, rodziny, która dba o obsługę imprez, włącznie z posiłkiem. Ponoć pobyt tutaj zostaje zapamiętany na całe życie, gdyż wszystko odbywa się w rodzinnej atmosferze, a tylko sam zamek wydaje się być zamknięty, i zimny, pomimo panującej tutaj ciepłej atmosfery. To typowa irlandzka gościnność, która zawsze jest mile widziana i jeśli tylko tego oczekujecie, polecam to miejsce, gdzie możecie dobrze się zabawić. Na zakończenie warto wybrać się na spacer po okolicy.

http://www.castlefergusequestrian.com
http://www.ballyhannon-castle.com
http://www.ballyhannon-castle.com
http://www.rentanirishcastle.com
http://www.enchantingireland.com/
Ashford Castle został w roku 2015 uznany przez agencję Virtuoso zajmującą się podróżami ekskluzywnymi, aż spośród 1100 innych najlepszym na świecie hotelem. Ten piękny zamek posiadający dobrą ofertę wypoczynku, mieści się w Co Mayo. Oczywiście większość klientów uważa, nawet pomimo obowiązku wejścia na teren hotelu w garniturze, że wart jest swoich cen. W sezonie za nocleg trzeba zapłacić nawet 8 tysięcy złotych. Pocieszające jest to, że hotel pięciogwiazdkowy posiada już obok swoją młodszą siostrę czterogwiazdkową, w której ceny są przystępne. Oczywiście za wynajem większej ilości pokoi w celach różnych ceremonii cena odpowiednio spada :) Jednak wiadomo, że oferta jest naprawdę wysoko ceniona. W ceny wliczane są śniadania i kolacje, więc jak można się spodziewać obiad należy zamówić w hotelowej restauracji. Dla zainteresowanych ciekawostką dotyczącą średniowiecznego zamku jest Jego pierwsza własność, gdyż należał on kiedyś do rodziny Guinnessów.
Kolejna perełka Irlandii w regionie Cork, to zasługujący na miano jednego z najstarszych dużych zamków Irlandii - Blacwater Castle, którego pochodzenie sięga czasów Mezolitu, czyli tysięcy lat wstecz... Ma charakterystyczną budowę i widać, że przeszedł kilka renowacji. Odbywają się tutaj duże uroczystości za spore kwoty. Wyposażenie utrzymane jest w starodawnym stylu i przystosowane do potrzeb, zatem ślub w każdym miejscu tego zamku jest możliwy. Właściciele dokładają ogromnych starań, aby pobyt był dla gości czymś niezapomnianym. Znajduje się tu piękny teren z prywatną rzeką, ogród, sad. Ulokować można się w zamku, na dziedzińcu, bądź na polu kempingowym. Cena za wynajem zamku kształtuje się dla 25 osób na kwotę około 10 tyś złotych, Wydłużając pobyt zapłacimy mniej za każdą dobę.

https://www.blackwatercastle.com/
https://www.blackwatercastle.com/
https://www.blackwatercastle.com/
https://www.blackwatercastle.com/
https://www.blackwatercastle.com/
https://www.blackwatercastle.com/

Najdroższy i zarazem ponoć nie mający sobie równych, z idealną obsługą, piękny, duży, ekskluzywny Zamek pochodzi z 1811 roku. Luttrellstown Castle Resort to miejsce nieopodal stolicy Irlandii, Dublina, dla osób, którym nie szkoda wydać na jeden nocleg z 12-ma podwójnymi łóżkami kwoty około 25 tysięcy złotych. Oczywiście takich chętnych nie brakuje. Otóż Zamek wynajmowany jest na obsługę wielkich uroczystości, m.in ślubnych. Resort cechuje posiadanie pól golfowych i właśnie często to rodziny graczy goszczą się w komnatach tego obiektu. Ponoć Luttrellstown słynie z najlepszej kuchni jakiej można na wyspie zasmakować.

https://i.pinimg.com
http://www.precisionsurveys.ie/portfolio-item/luttrellstown-castle/
http://www.paulaohara.com
https://www.meetingsbooker.com
https://www.meetingsbooker.com

4 komentarze:

 1. Wow! Wszystkie zamki i ich położenie są zachwycające, ale mnie urzekł tak, jak Ciebie Waterford Castle oraz Castlebawn Castle chyba głównie ze względu na to, że jest tak odizolowany i niesamowicie położony. Choć przechodza mnie ciarki, gdy pomyślę, że miałabym tam spać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ola, ja się w ogóle takich miejsc nie boję :) szczególnie, gdybym nocleg spędzała z najbliższymi :) Te miejsca mają ogrom uroku, a najbardziej oczarowują mnie ogrody i jeziora w ich położeniu :)

   Usuń
 2. Nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego jak zamki do wynajęcia, a pomysł świetny :D Można by zrobić coś takiego u nas :) weekend w klimacie z epoki, albo ślub na zamku. Słyszałam tylko o takich hotelach, ale to już nie to samo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to świetny pomysł, i w Polsce też można wynająć zamki, oraz pałace. Co prawda nie jest to na taką skalę i tak powszechne jak w UK, jednakże zauważyłam, że inwestorzy z całego świata chętnie inwestują w takie budowle w celach wynajmu :)

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Copyright © 2017 weekendownik