Kochani wracam do mojego stałego punktu weekendowego. Kucharzenie, gotowanie, kuchnia, czyli jeden z ważniejszych punktów w naszym domu, zaraz po zabawie, nauce, wycieczkach i spotkaniach ze znajomymi. Na ten weekend nie przewidujemy żadnych większych wyjazdów, tata złapał anginę, zresztą pogoda średnia taka za oknem.. Więc posiedzę w kuchni i przygotuję suflet o nazwie Clafoutis. To w sumie ciasto sufletowe z wiśniami, którym podzielę się zapewne jeszcze w najbliższych dniach (dodam przepis do dzisiejszego postu). Teraz mam dla Was trzy przepisy w tym dwa na klasyczne i bardzo znane we Francji suflety - 1. suflet szpinakowy; 2. suflet grand marnier; oraz trzeci suflet (palce lizać), który osobiście robiłam dwa razy - suflet z truskawkami i rabarbarem. Jest on banalnie prosty w przygotowaniu, jeśli tylko macie odpowiednie naczynia do opiekania tego typu dań. Przypominam, że potrzebne będą standardowe naczynia do opiekania sufletu - najlepiej kokilki, mniejsze i większe. Jeśli spodziewacie się gości idealnie byłoby każdemu przygotować w oddzielnym mniejszym naczyniu. Warto zatem mnieć naczyń w domu przynajmniej kilka. :) Czym są suflety, i jak przygotować najlepiej idealny suflet? Pod przepisami znajdziecie opis..
Suflet Grand Marnier
Składniki:
55 gram cukru plus niewielka ilość do wysypania naczynia
3 duże rozdzielone jajka plus 1 duże jajko i jedno duże białko
4 łyżki mąki pszennej
300 ml mleka
1/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego
1/2 łyżki drobno otartej skórki pomarańczowej
2 i 1/2 łyżki likieru grand marnier
1/4 łyżeczki wodorowinianu potasu
cukier puder do dekoracji
Sposób przygotowania:
1. Mikserem ubić cukier, 1 całe jajko, 1 żółtko na jasnożółtą, gładką masę. Domieszać mąkę. Ostrożnie, powoli dodając, połączyć z mlekiem i ekstraktem waniliowym.
2. Masę przelać do rondelka o grubym dnie ustawionego na średnim ogniu. Cały czas ubijając stopniowo doprowadzić do wrzenia, az powstanie gładki, gęsty krem. Zmniejszyć płomień na mały i cały czas ubijając, gotować przez 2 minuty. Zestawić z ognia. Połączyć z pozostałymi zółtkami dodawanymi po jednym. Odstawić do krótkiego przestygnięcia. Domieszać skórkę pomarańczową i likier.
3. Czystymi mieszadłami miksera ubić białka w czystej misce. Połączyć z wodorowinianem potasu. Ubijać jeszcze chwilę.
4. Dodać kilka łyżek piany do kremu, aby go rozrzedzić. Lekko i szybko połaczyć mieszaninę kremu resztę piany, zakreślając metalową łyżką ósemki.
5. Przełozyć masę do formy do sufletów o pojemności 1,75 litra posmarowanej masłem i posypanej niewielką ilością cukru. Postawić formę na ciepłej blasze do pieczenia. Wstawić na 45 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni. Gdy suflet urośnie i nabierze złocistej barwy, wyjąć i oprószyć cukrem pudrem i podawać natychmiast.
Suflet z rabarbarem i truskawkami
Składniki:
Rabarbar z kompotu i truskawki
4 łyżki mąki
1,5 łyżki cukru
1/2 łyżeczki cukru migdałowego (lub waniliowego)
3 jajka
70 ml mleka
Sposób przygotowania:
1. Rabarbar i truskawki rozgnieść widelcem na puree. Wymieszać rabarbarowe- truskawkowe puree z cukrem oraz cukrem migdałowym. Żaroodporne naczynia posmarować masłem i włożyć owoce.
2. Utrzeć 2 jajka i 1 żółtko z cukrem na puszystą masę. Wsypać mąkę, zmiksować. Stopniowo dodawać mleko ciągle miksując. Przykryć i odstawić na parę minut, a w tym czasie ubić pianę z 1 białka. Pianę delikatnie wmieszać do ciasta i przykryć owoce.
3. Wstawić do nagrzanego piekarnika, 200 stopni .Piec na środkowym poziomie około 30 minut. Wierzch musi być dobrze zarumieniony. Posypać przygotowaną z mąki, cukru i masła odrobiną kruszonki, jeśli macie chęć. Podajemy na ciepło.
Suflet szpinakowy
Składniki:
30 g masła
1 drobno posiekana cebulka dymka
140 gram świeżego szpinaku bez grubych łodyg, opłukanego, ale nie osuszonego
1 i 1/2 łyżki mąki pszennej
125 ml gorącego mleka
starta gałka muszkatołowa
2 rozdzielone duże jajka
40gram startego sera gruyere
1/4 wodorowinianu potasu
1łyżka drobno zmielonej bułki tartej
sól i pieprz
Sposób przygotowania:
1. Połowę masła roztopić na patelni na średnim ogniu. Wrzucić cebulkę i zeszklić. Dodać szpinak. Cały czas mieszając smażyć, aż liście zwiną się a nadmiar wody odparuje. Odstawić do ostygnięcia.
2. Pozsotałe masło roztopić na średnim ogniu. Wsypać mąkę i smażyć, mieszając - 2 minuty. Powoli wlewać mleko, doprawiać solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Mieszać energicznie, aż sos zgęstnie. Zestawić z ognia i cały czas ubijając dodawać żółtka. Odcisnąć szpinak, aby pozbyć się tłuszczu i drobno go posiekać. Domieszać go do sosu i dodać 30 gram sera.
3. W czystym naczyniu ubić białko na pianę. Dodać wodorowian potasu i ubijać jeszcze. Odłożyć 1 łyżkę piany i wymieszać ją z sosem szpinakowym. Całość sosu wmieszać ostrożnie w pozostałą pianę wykreślając w powietrzu ósemki.
4. Cztery foremki o pojemności 150 ml lekko oprószyć bułką tartą. Nałożyć do nich masę i posypać wierzch resztą sera. Umieścić foremki na cieplejszej blasze i wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni. Od razu obniżyć temperaturę do 190 stopni i zapiekać 30 minut, aż suflety urosną i zarumienią się. Podawać natychmiast.
Delikatność uzyskiwana dzięki dużej zawartości piany z białek, mieszanej z pozostałymi składnikami (silnie rozdrobnionymi) bezpośrednio przed włożeniem do piekarnika jest najbardziej charakterystyczna dla tej potrawy. Danie podczas pieczenia jest bardzo wrażliwe na zmiany temperatury – nawet nieznaczne jej wahania mogą spowodować kurczenie się i opadanie masy, a także znaczącą utratę walorów smakowych. Suflet należy spożyć bezpośrednio po wyjęciu z pieca – wychłodzenie spowoduje również bardzo szybką utratę smaku i opadnięcie ciasta. Podczas przyrządzania należy zachować szczególną staranność w doborze i proporcjach składników. Pieczenie odbywa się w naczyniach ceramicznych o pionowych ściankach. Mogą być one mniejsze – na jedną porcję, lub większe – na kilka porcji. Suflet to słynne danie kuchni francuskiej. Mogą być słodkie lub słone – ale zawsze podawane na ciepło. Suflety słodkie są o wiele delikatniejsze niż te zaliczane do słonych. Podstawą są żółtka utarte z cukrem i wymieszane z ubitą na sztywno pianą z białek i dodatkami, które określają jego smak. Mogą to być orzechy, owoce, czekolada, napar z kawy. Z tych słonych najpopularniejszy jest serowy (zwykle dodaje się ser gruyère, ale może to być zwykły parmezan).
Pewnie też zastanawiacie się co to takiego wodorowinian potasu. Bez obaw, to składnik m. in. proszku do pieczenia. O ile w przypadku niektórych potraw możecie go zastąpić zamiennikami np. mąką kukurydzianą, lub ziemniaczaną, o tyle w przypadku sufletów i podanych przeze mnie przepisów nie eksperymentujcie. On Wam naprawdę pomoże i suflet po prostu wyjdzie. Wodorowinian potasu możecie kupić go UK pod nazwą Cream of Tartar. Jeśli mieszkacie w Polsce idealnie Wam się uda nabyć go w dobrej aptece - podobnie zrobiłam ja będąc ostatnio na urlopie w moim rodzinnym mieście -Bydgoszczy. Więc do dzieła!
Pewnie też zastanawiacie się co to takiego wodorowinian potasu. Bez obaw, to składnik m. in. proszku do pieczenia. O ile w przypadku niektórych potraw możecie go zastąpić zamiennikami np. mąką kukurydzianą, lub ziemniaczaną, o tyle w przypadku sufletów i podanych przeze mnie przepisów nie eksperymentujcie. On Wam naprawdę pomoże i suflet po prostu wyjdzie. Wodorowinian potasu możecie kupić go UK pod nazwą Cream of Tartar. Jeśli mieszkacie w Polsce idealnie Wam się uda nabyć go w dobrej aptece - podobnie zrobiłam ja będąc ostatnio na urlopie w moim rodzinnym mieście -Bydgoszczy. Więc do dzieła!