sobota, marca 21, 2015 0

przekąski - francuskie smakołyki


Małymi krokami zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych. Co w tym kierunku robimy? Przede wszystkim planujemy jak je spędzić. Obmyśliłam już menu na święta, spisałam kilka potraw, które znajdą się na naszym stole. Właśnie dlatego przygotowałam dla Was taki pakiet, który uważam jest idealny jako dodatek do dania głównego. Przystawki w tym blogu, w kolejnym przepis na zupy. Dzisiaj 'francuskie smakołyki' w temacie serów, które na pewno znajdziecie w dobrych sklepach. Zresztą Francuzi, uważają jedzenie sera za głębokie przeżycie. Twierdzą, że najlepszy obiad składa się z kawałka chleba i sera. Dziś w Polsce, i w UK możemy kupić praktycznie wszystkie gatunki sera.

Ser Gruyère - to ser szwajcarski. Odmiana, którą mogą jeść alergicy, niepasteryzowany. Mówią, że sam rozpływa się w ustach. Smak sera gruyère jest bardzo charakterystyczny, łagodny oraz lekko orzechowy. Możecie go kupić w Almie, Biedronce, Lidlu. Jako zamiennika możecie użyć sera żółtego. Cena nawet 7 zł/100g

Ser Requefort - pleśniowy, wyrabiany we francuskim miasteczku Roquefort-sur-Soluzon uwaga - oryginalny kosztuje ponad 100 zł za 1 kg. Zastąpicie go importowanym danish blue. Cena w Lidl 6,99zł /100 g

Ser Romano - Pecorino Romano, to prawdopodobnie najstarszy ser na świecie. Od wieków wytwarzany jest w okolicach Rzymu. Otrzymywany z owczego mleka, dojrzewający, twardy, lekko pikantny. Standardowo można kupić w Lidl, kosztuje około 4,20 zł /100 g




Quiche Lorraine

Składniki:

Ciasto. 175  g mąki pszennej, do tego nieco mąki do oprószenia, szczypta soli
125 g masła pokrojonego w kostkę
25 g sera romano startego
4-6 łyżek wody z lodem

farsz. 120 g sera gruyère pokrojonego w cienkie plasterki
50 g pokruszonego sera Roquefort
175 g chudego bekonu bez skórki grillowanego na chrupko
3 jajka
150 ml śmietanki 22 % 
sól i pieprz

 Sposób przygotowania:

1. Ciasto. Mąkę  z solą przesiać do miski, dodać masło i rozetrzeć palcami, tak, aby mieszanina przypominała okruchy chleba. Dorzucić starty ser. Dolać tyle wody, aby mieszanina połączyła się. Uformować kulę, zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez 15 minut.
2. Rozwinąć z folii i rozwałkować na stolnicy, lekko oprószonej mąką. wyłożyć ciastem formę do quisze (kisza) o średnicy 23 cm. Ustawić foremkę na blasze do pieczenia. Nakłuć widelcem całą powierzchnię ciasta, przykryć arkuszem pergaminu i wysypać fasolkami, aby wyrównać spód. Podpiec przez 15 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 190 stopni, aż brzegi ciasta będą suche. Usunąć fasolki i pergamin. Piec spód do quiche jeszcze przez kilka minut, dopóki nie nabierze złocistej barwy. Zostawić do lekkiego wystygnięcia.
3. Farsz. Ułożyć ser na dnie ciasta. Pokruszyć równomiernie bekon na całej powierzchni. Jajka starannie ubić ze śmietaną. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Bekon z serem zalać mieszaniną. Wstawić do piekarnika na 20 minut, aż farsz zetnie się i będzie złocisty.

4. Wyjąć z piekarnika i schłodzić w foremce przez 10 minut. Przełożyć na metalową kratkę do całkowitego ostygnięcia. Przykryć i przechowywać w lodówce, a przed podaniem wyjąć na tyle wcześnie, aby quiche miał temperaturę pokojową.


Moi drodzy nic się nie stanie, jeśli w potrawie zastąpicie sery, jego odpowiednikami. trzymajmy się jednak tego by ser stanowiący podstawę dania, był oryginałem. Dodam tylko, że ostatnio wypróbowałam przepis na ciasteczka z serem, wyszły przepyszne. Takie ciastka sprawdziły się w podróży nad morze, zajadaliśmy je, dzięki czemu mogliśmy dłużej spędzić czas na plaży, gdzie akurat jeszcze nie rozpoczął się sezon i nie widać lokalu gastronomicznego.





Ciasteczka z sera i rozmarynu


Składniki:

250 g mąki pszennej
225 g schłodzonego masła pokrojonego w kostkę i niewielka ilość do smarowania
250 g startego sera gruyère
1/2 łyżeczki pieprzu kajeńskiego
2 łyżeczki drobno posiekanych listków rozmarynu
1 żółtko rozmącone z 1 łyżeczką wody


Sposób przygotowania:

1. Mąkę, masło, ser, rozmaryn i pieprz kajeński przełożyć do pojemnika robota kuchennego. Mieszać aż powstanie gładkie ciasto (dość długo, włączając i wyłączając).
2. Na stolnicy oprószonej mąką rozwałkować ciasto na placek o grubości 5 mm. Foremkami wycinać z ciasta zajączki, kurczaczki, pisanki.
3. Ułożyć ciastka na 2 posmarowanych tłuszczem blaszkach. Przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce 30 minut. Posmarować roztrzepanym jajkiem i piec 10 min w piekarniku na 180 stopni.
4. Przez 2 minuty studzić na blaszkach, podawać na ciepło.


Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik