sobota, marca 28, 2015 0

dania główne i mięsa francuskie smakołyki


Francuzi uwielbiają mięso. Spożywają je czesto, lecz w niewielkich ilościach. Choć uwielbiają rezerwować do wyjątkowych potraw steki, czy pieczoną w całości zwierzynę, nadal popularnym mięsem jest drób - kurczak. Pojawia się we Francji w wielu postaciach. Ponieważ my preferujemy nadal chudziutkie mięso, delikatne - ze względu na naszego najmłodszego domownika w dużej mierze lubimy właśnie kurczaka w wielu wersjach. W związku z tym, że jedną z tych wersji opisywanej dzisiaj już sprawdziłam - kurczak w occie i bardzo nam smakował - postanowiłam dodać ten przepis dla Was (choć w wyglądzie nie jest to potrawa bardzo apetyczna i nie prezentuje się jakoś wyjątkowo). Warto spróbować, bo mięso rozpływa się w ustach. Zamieszczam też przepis na popularne we Francji tangine z kurczaka, choć trochę boję się spróbować.. Może ktoś przyrządzał to jedzenie i napisze mi na temat jej smaku co nieco? Tak poza tym nadal zajadamy się białymi rybami. Dorsza robiłam i jadłam już przy okazji świąt w takich niecodziennych wersjach - po japońsku, po grecku, w porze i w całości filety podpiekane. Tym razem wyłapałam - po baskijsku.. Ciekawe i pewnie smakuje nieźle. A tak dzisiaj w krainie bielutkich, chudych mięs.


Dorsz po baskijsku

Składniki:

3 łyżki oliwy
4 filety z dorsza po 175 g, bez skóry ości, osuszone
1 łyżka mąki pszennej
sól i pieprz
1 drobno posiekana cebula
4 duże pomidory pozbawione gniazd, obrane i posiekane
2 duże rozgniecione ząbki czosnku
150 ml wytrawnego niałego wina
1/2 łyżki papryki czerwonej w proszku
2 czerwone i 2 zielone papryki oczyszczone, pokrojone w paski i opieczone
szerokie paski skórki z 1 cytryny
drobno posiekana natka pietruszki do przybrania.


Sposób przyrządzania:

1. W naczyniu żaroodpornym na średnim ogniu rozgrzać 1 łyżkę oliwy. Filety z dorsza oprószyć lekko z jednej srony mąką doprawioną solą i pieprzem.

2. Obsmażyć filety po oprószonej stronie przez 2 minuty na złocisty kolor. Odłożyć na bok. Wytrzeć naczynie żaroodporne. Rozgrzać pozostałą oliwę na średnim ogniu. Wrzucić  cebulę i smażyć na średnim ogniu, przez 5 minut, aż zeszkli się, ale nie zarumieni.

3. Domieszać pomidory, czosnek, wino i paprykę w proszku. Doprawić do smaku i doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć płomień i od czasu do czasu mieszjąc poddusić przez  5 minut.

4. Mieszając, dodać do naczynia żaroodpornego zieloną i czerwoną paprykę. Dorzucić paski skórki z cytryny i doprowadzić do wrzenia. Ułożyć na wierzchu filety z dorsza zarumienioną stroną do góry. Doprawić solą i pieprzem. Przykryć naczynie i w zależności od grubości filetów zapiekać przez 12 do 15 minut  w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni, aż ryba zacznie opadać.

5. Przed podaniem usunąć skórkę z cytryny. Rybę podawać na warstwie warzyw i posypać posiekaną pietruszką.



Tagine z kurczaka i migdałów

Składniki:

duża szczypta pręcików szafranu
3 łyżki oliwy lub oleju słonecznikowego
2 duże cebule pokrojone w talarki
2 kurczak o wadze 1,7 kg pokrojony na 8 części, lub 8 dużych udek
500 ml wody
1 bouquet garni: 4 gałązki świeżej natki pietruszki
4 gałązki kolendry i 1 listek laurowy
1 rozgnieciony duży ząbek czosnku
1 łyżka mielonego imbiru
1/2 łyzki papryczki chili w płatkach
sól i pieprz
125 g suszonych moreli
100g blanszowanych migdałów w całości
1 cytryna konserwowa pokrojona w plasterki
gałązki kolendry do przybrania


Sposób przyrządzania:

1. Na małej, suchej patelni, na dużym ogniu, podpiec przez 1 minutę szafran, cały czas mieszając, aż zacznie rozsiewać intensywny aromat. Natychmiast zabrać z patelni i odłożyć na bok.

2. Olej rozgrzać w naczyniu żaroodpornym na średnim ogniu. Mieszając, smażyć cebulę na złocisty kolor. Zdjąć z patelni i odłożyć na bok. Zrumienić kawałki kurczaka skórą do dołu. Obrócić na drugą stronę i zrumienić. W razie potrzeby dolać oleju.

3. Zlać nadmiar tłuszczu. Przełożyć ponownie do naczynia żaroodpornego kawałki kurczaka. Wlać taką ilość wody, aby pokryła mięso warstwą o wysokości co najmniej 2,5 cm. Powoli doprowadzić do wrzenia, zbierając ścięte białko z powierzchni. Kiedy piana przestanie powstawać dodać cebulę , pręciki szafranu, bouquet garni, czosnek, imbir, chili, oraz sól i pieprzdo smaku.

4. Przykryć i dusić przez 30 minut. Sprawdzićsmak i doprawić. Domieszać morele i dusić na małym ogniu przez 15-30 minut, aż kurczak będzie miękki, a po nakrojeniu wypłynie przezroczysty sos. Przelać jedną łyżkę wazową sosu z pieczenia do małego rondelka. Wsypać migdały i gotować przez 10 minut, aż zmiękną. Starannie odcedzić.

5. Przełożyć kurczaka na półmisek, posypać migdałami i plasterkami cytryny. Soso z pieczenia doprowadzić do wrzenia i gotować, aż odparuje o połowę. Usunąć bouquet garni, polać kurczaka, posypać kolendrą i podawać.



Kurczak w occie

Składniki:

30 g masła
1 łyżka oleju słonecznikowego, lub oliwy
4 drobno posiekane szalotki1 drobno posiekany ząbek czosnku
8kurzych udek
sól i pieprz
250ml białego lub wytrawnego octu winnego
150 ml bulionu z kury
1/4 łyżki przecieru pomidorowego
posiekana świeża natka pietruszki do przybrania (opcjonalnie)


Sposób przyrządzania:

1. Masło z olejem roztopić na średnim ogniu na dużej patelni wyposażonej w szczelną przykrywkę. Wrzucić szalotkę i czosnek. Często mieszając smażyć przez 3 minuty, aż szalotki zmiękną, ale nie zarumienią się. Wyjąć je z patelni i odstawić na bok. 

2. Kawałki kurczaka doprawić solą i pieprzem. Ułożyć na patelni skórą do dołu. Smażyć przez 3-5 minut, aż nabiorą złocistej barwy. Smażyć porcjami, najlepiej każdą część mięsa oddzielnie. Obrócić na druga stronę i zarumienić, w razie czego dodając masła. 

3. Wyjąć kawałki kurczaka z patelni, i odłożyć na bok. Zlać cały tłuszcz. Wlać na patelnię ocet i bulion. Doprowadzić do wrzenia i zeskrobać osad z dna. Zmniejszyć ogień na mały i domieszać przecier pomidorowy. Przełożyć na patelnię kawałki kurczaka. 

4. Przykryć szczelnie i dusić przez 40-50 minut, aż mięso będzie miękkie, a po nakłuciu wypłynie przezroczysty sos. Sprawdzić smak i w razie potrzeby doprawić. Przełożyć na talerze i przybrać natką pietruszki. 


Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik