środa, listopada 11, 2015 2

Drożdżowe Rogaliki Mocno Orzechowe z Toffi


Chyba nie ma w Polsce osoby, która choćby raz w życiu dnia 11 listopada nie zjadłaby rogalików? Babcinych, maminych, wreszcie swoich własnych, a nawet kupionych w cukierni. Bo choć W Polsce dziś najważniejszym świętem jest Narodowe Święto Niepodległości, to spora część Polaków, tych o imieniu Marcin, czy mających wśród bliskich Marcina, a także pochodzących z regionu Wielkopolski - zajadają rogale. W Poznaniu zdecydownaie królują Rogale Świętomarcińskie. Taki rogal z nadzieniem z białego maku jest tradycyjnie przygotowywany w tym mieście i okolicznych obszarach Wielkopolski z okazji dnia świętego Marcina. Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu. O pochodzeniu tego rogala możecie poczytać w Internecie. Ponieważ ja także uwielbiam rogale, postanowiłam, aby na naszym stole rodzinnym, nie tylko polskim, pojawiły się takie moje własne rogaliki Nieświętomarcińskie, bez maku. Przygotowałam je dziś do południa, bardzo szybciutko, Ich wykonanie jest ekspresowe w porównaniu z robieniem rogali świętomarcińskich. I o to właśnie chodziło. Moich przepysznych, kruchych, i mocno orzechowych rogali z nadzieniem orzechowo-toffi jest 20 sztuk. Więc zapraszam..



Rogale z nadzieniem orzechowo-tofii


Składniki: 

Ciasto - 1 kostka masła 
5o g drożdży świeżych
1/4 szklanki ciepłego mleka
4 łyżki cukru
3 szklanki mąki
szczypta soli
2 całe jajka

Masa - 250g orzechów włoskich
kilka kropel olejku waniliowego
kilka  sztuk biszkoptów
2 łyżki miodu
1 łyżeczka cynamonu
skórka otarta z 1/2 cytryny
masa kajmakowa (1,5 szklanki wody, 2 szklanki cukru, 1/2 szklanki mleka, 2 łyżki aromatu waniliowego, 4 łyżki masła cały czas mieszaj w rondelku na ogniu do zagotowania)


Sposób wykonania:

1. Podgrzej masło tak, aby było płynne i lekko przestudź.
2. Wkrusz drożdże do mleka, dodaj cukier i pomieszaj do rozpuszczenia składników.
3. Do miski wsyp przesianą mąkę, sól, wbij jajka, wlej przygotowane wcześniej mleko z drożdżami i cukrem oraz stopione masło. Mieszaj łyżką do połączenia składników na miękkie, gładkie ciasto. Po około 2 minutach przykryj miskę talerzem, i wstaw do wyrośnięcia do lodówki na 1godzinę.
4. Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki – powinno być miękkie,  i wyrośnięte oraz sztywniejsze (od zimna), i  łatwiejsze do obróbki. 
5. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
6. Podziel ciasto na 4 części. Każdą z nich rozwałkuj w koła i podziel na trójkąty. Nałóż przygotowane wcześniej nadzienie kajmakowo orzechowe. Zwiń trójkąty w rogaliki i posyp orzechami. 
7. Rogaliki ukłóż na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, zachowując między nimi odstępy, bo będą jeszcze rosły w czasie pieczenia. Następnie posmaruj za pomocą pędzelka mlekiem.
8. Piecz w 180 st. C przez  20 minut. 
9. Kiedy są już gotowe i ostudzone możesz je polukrować cukierem pudrem z miodem, lub kajmakiem.


2 komentarze:

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik