Marchewka i jej histroria... Pewnie nie wiedzieliście, że dawniej smak marchwi bardzo mocno różnił się od tego, który ma ona dzisiaj? Marchew nie była tak doceniana, pomimo zdrowotnych walorów, właśnie przez ziemisty i jałowy smak, choć znana już od Średniowiecza. Kiedy jednak wynaleziono jej lepszą odmianę o słodkawym posmaku - została wprowadzona do jadłospisu w wielu domach. Zółto-pomarańczowe warzywo, jest dostępne praktycznie wszędzie za tanie pieniądze. Można uprawiać ją we własnym ogródku, baa - nawet w doniczce :). Odmian marchwii jest aż 60, włącznie z mało popularnymi - dzikimi, tj. o białym lub żółtym zabarwieniu, a najbardziej znane, o ostrzejszym kolorze pomarańczowym to lenka, karota i amsterdamka.
Marchewka i jej składniki... Zawiera sporo witaminy A i C, oraz z grupy B, E, H, K i PP. Bogata w składniki mineralne wapń, potas, sód, żelazo, miedź, fosfor, magnez, cynk, kobalt. Znajdziemy w niej kwas foliowy, kwas jabłkowy, inozytol oraz pektyny, a także sporą ilość błonnika.
Jak jeść... Zawsze najlepiej zjadać ją na surowo, gdyż wówczas otrzymujemy największą ilosć wartościowych składników. Można ją przyjmować startą w postaci surówki, wypijać sok z marchewki, bądź po prostu podgryzać. Wiemy jednak, że jest ona dość ciężkostrawna, dlatego spróbujmy włączyć ją do posiłków w postaci zup, dodatu do sałatek, czy przeróżnych deserów i ciast. Wiadomo, że niestety po obróbce termicznej traci ona część swoich wartości odżywczych.
Wpływ marchewki na zdrowie... Obecność beta-karotenu w marchwi przyczynia się do ochrony przed drobnoustrojami, działa antyoksydacyjnie, wzmacnia odporność i bardzo korzystnie działa na nasz wzrok. Ponadto znany jest pozytywny wpływ beta-karotenu na naszą cerę, gdyż delikatnie wygładza on zmarszczki i podczas gdy my opalamy się, nadaje jej w naturalny sposób ładny, żywy i zdrowy koloryt. Dzięki obecności sporej ilości błonnika, pomaga ona regulować pracę przewodu pokarmowego, zapomiega zaparciom, nadmiernej fermantacji w jelitach, oraz pomaga w wydalaniu z organizmu odpadowych produktów przemiany materii. Obecny w marchewce inozytol umożliwia zapobieganiu gromadzenia się w wątrobie tłuszczów i cholesterolu. Przypuszczalnie niedobór inozytolu u mężczyzn może być przyczyną niepłodności męskiej.
Taka skromna, a zobaczcie ile właściwości zdrowotnych. Tak więc, Panowie, Panie, Dzieci -po Marchewkę !!!
Marchwiowy Tort z Mascarpone
Składniki:
Ciasto - 250 g mąki poznańskiej
200 g cukru trzcinowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka mielonego cynamonu
2 jajka
90 ml oleju roślinnego
60 ml soku pomarańczowego
430 g drobno startej marchwi
skórka starta z 1 pomarańczy
1/2 łyżeczki startego świeżego imbiru
50 g posiekanych orzechów włoskich
50 g suszonych żurawin
50 g rodzynek
Krem - 2 łyżki masła
3 łyżki cukru pudru
250 g mascarpone
skórka starta z 1 pomarańczy
Sposób przygotowania:
1. Ciasto - w misce wymieszać suche składniki (mąka, brązowy cukier, proszek do pieczenia, cynamon). Dodać wszystkie inne płynne składniki (żółtka, olej i sok pomarańczowy). Surowce wymieszać drewnianą łyżką. Następnie do ciasta włożyć pianę ubitą z białek i wymieszać. Dodać starte marchewki i startą skórkę z pomarańczy, starty imbir, rozdrobnione orzechy, rodzynki i żurawinę.
2. Wyłożyć dno formy papierem, a boki nasmarować tłuszczem i posypać mąką. Przygotowane ciasto włożyć do formy i piec około 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 170 ° C . Ciasto wyjąć, ostudzić na papierze do pieczenia delikatnie ściągnąć.
3. Krem - masło ubić z cukrem pudrem w mikserze ubij. Przy mniejszych obrotach dodawać po trochu mascarpone.
Ciasto marchwiowe
Na schłodzone w lodówce ciasto marchwiowe nałożyć przygotowany krem. Na koniec możemy ozdobić ciasto wiórkami skórki pomarańczy.
Wygląda rewelacyjnie i na pewno musi być smaczny!
OdpowiedzUsuńByl bartdzo dobry :) to fakt.. i smakowal nawet mojemu synkowi :)
UsuńUwielbiam marchewkowe desery ,piękny tort!.
OdpowiedzUsuńDziekuje :) ja uwielbiam desery z marchwi, ale to moj pierwszy tort
Usuń