sobota, lipca 28, 2018 14

co kryje Piechcin?

Piękną wiosną tego roku wybraliśmy się na jednodniową wyprawę nad sztuczne jeziorko Wapienno, zbiornik wodny powstały w wyniku zalania kamieniołomu wapiennego. Wycieczka ta, głównie mająca na celu poznanie warunków do nurkowania w przyszłości, bardzo się udała, wróciliśmy zachęceni, choć przyznam, że trochę zmęczeni upałem, który tego dnia mocno dawał się we znaki. Miejsce to funkcjonuje stosunkowo krótko i już przyciąga do siebie wielu nurków (szczególnie z okolic kujawsko-pomorskiego) ale też turystów amatorów głodnych wrażeń (to od niestrzeżonej części zbiornika, gdzie nie wolno się kąpać). Tak naprawdę Zakłady Wapiennicze Piechcin stworzyły tutaj akwen wodny przystosowany do nurkowania, a także do szkolenia przyszłych nurków.
Miejsce jest niezwykle piękne pod względem przyrody, lecz także kryjące ciekawe eksponaty w zbiorniku wodnym. Mimo iż jest to sztuczne jezioro pływa tutaj kilka gatunków ryb, woda jest przeźroczysta nawet do 15 metrów a wewnątrz oprócz kamiennych ścianek specjalnie dla nurków umieszczono stare wraki samochodów, jachtów, rurę o niespotykanej średnicy, zbiornik z gazem, a także specjalną platformę szkoleniową. Planowane jest powstanie kilku dodatkowych platform według standardów najlepszych baz nurkowych. Obecnie jest to jedyne takie Centrum nurkowe w kujawsko - pomorskim, posiadające prócz przystosowanych stanowisk, pomieszczenia do szkoleń, szatni, biura, także wyjątkowo piękną plażę z pomostkiem i specjalnymi zejściami.

                                                                                                                                                               
Lazurowa, ciepła woda, a także charakterystyczny dla Morza Śródziemnego teren jest atrakcją, której nie spotykamy na co dzień, dlatego też wśród propozycji tej bazy nurkowej w ofercie umieszczono również możliwość robienia sesji zdjęciowych, plenerowych, ślubnych po wcześniejszych uzgodnieniach. Okolica jest piękna o czym przekonaliśmy się po dotarciu. Przy akwenie panuje niesamowita cisza i słychać tylko śpiew ptaków. Wszystko zachęca, aby w przyszłości zacząć uprawiać ten ciekawy sport, szczególnie mając tak blisko kamieniołom.
Jeśli więc interesuje Cię przyroda i przygoda, uwielbiasz pływać, nurkować, to w tym miejscu z pomocą wyszkolonych osób, wypożyczając sprzęt, lub samodzielnie mając uprawnienia i swoje ubrania będziesz mógł zażywać wszelkich przyjemności związanych głównie z podwodnym światem. Jest też oczywiście taka możliwość, aby połączyć to z grillowaniem, ogniskiem, czy zorganizowaniem urodzin, ponieważ baza udostępnia pole kempingowe i parking oraz specjalną salkę przeznaczoną do spotkania i omówienia wypadu, lub do odpoczynku po nurkowaniu. Nie napiszę Wam co my dokładnie robiliśmy w akwenie, wrzucam kilka zdjęć a wszystkim dokładnie przeczytasz na stronie bazy nurkowej.
Akwen znajduje się na trasie Bydgoszcz - Piechcin. Można zjechać jeszcze przed Piechcinem w drogę prowadzącą do Kamieniołomu. Przejazd tutaj jest banalnie prosty, i po drodze pojawiają się tabliczki informacyjne. Jednak jak się domyślacie droga do bazy nurkowej jest bardzo charakterystyczna wapienna, jadąc w gorący dzień mocno się kurzy. Nam to bardzo nie przeszkadzało, gdyż chcieliśmy tam dotrzeć. Za to zupełnie przed tą białą drogą spotkaliśmy niesamowite pole maków i polnych kwiatków. Oczywiście za namową mojego dziecka postanowiłam tam z nim wejść. Cudowne doznanie dla małych i dużych :) 


14 komentarzy:

 1. Miejsce idealne dla mojego narzeczonego, który uwielbia pływać :) ja to niestety mam lęk przed wodą i nie byłabym w stanie nurkować :) Ale tak czy siak przepiękne miejsce, które warto zwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie możesz Mu potowarzyszyć :) obok, ponieważ na terenie Centrum Nurkowego mogą przebywać nurkowie z osobami towarzyszącymi :)

   Usuń
 2. Piękne te makowe pola, nie mogę się na nie napatrzeć. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak sobie myślę, czy jeszcze tam są te maki i chabry :) a może pole już suche... Piękne to prawda

   Usuń
 3. Widzę jezioro, klify, no i łąkę, piękną łąkę kwietną. Czego chcieć więcej? Bardzo fajne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wszystko to, co do szczęścia i odpowiedniego wypoczynku wystarczy :)

   Usuń
 4. Właśnie sprawdzamy to miejsce oraz Bydgoską wenecję ;) lubimy odkrywać nowe miejsca a to wygląda baaardzo zachęcająco. Czy tam można się kąpać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, kąpać, leżeć, nurkować. Jednak wcześniej trzeba zgłosić się do biura i przedyskutować temat, uiścić opłatę za korzystanie ze sprzętu :) Polecam

   Usuń
 5. Bardzo fajne okolice - a to pole maków jest zachwycające!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, okolice, to moje rodzinne strony - a dokładnie Bydgoszcz. Polecam do nurkowania :)

   Usuń
 6. Takie makowe pola są piękne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie raz widziałam jadąc trasą podobne, ale tutaj po prostu zatrzymaliśmy się :) piękne

   Usuń
 7. Uwielbiam takie miejsca, gdzie nie ma cywilizacji i mozna odpocząć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę, ja też lubię mniej zaludnione plaże, choć nie stronię od ludzi aż do całkowitej pustki :) Lubimy, gdy coś się dzieje, a na samotność wybieramy raczej lasy :) Gzie możemy kontemplować piękno natury :)

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik