czwartek, sierpnia 10, 2017 6

weekendownik - Scrabo Tower Newtownards

Irlandia zaskakuje na każdym kroku, mnóstwo tutaj różnorodnych budowli. Podczas naszej kilkudniowej wyprawy do Regionu Ards postanowiliśmy koniecznie zobaczyć słynną wieżę w mieście Newtownards. Wieża Scrabo jest przyciągająca, jej widok znajdziecie nawet będąc w Belfaście, a z pewnością w niektórych częściach Bangor, gdzie mieszkaliśmy podczas naszego wypoczynku. Z daleka Scrabo Tower wygląda bardzo pięknie i pokaźnie wśród zielonych wzgórz Scrabo Country Park. Dla nas idealna pogoda na zwiedzanie Irlandii to temperatury pomiędzy 15 a 18 stopni, więc znaleźliśmy się tutaj w ostatnim dniu świątecznej wycieczki, wiedząc, że ten dzień będzie jednym z mniej słonecznych dni Easter Holiday w Irlandii Północnej. Możliwe, że Wy odwiedzicie te zakątki w cieplejszy dzień, może warto wybrać błękit nieba na tło tego krajobrazu, co nam nie było dane... Zresztą ponoć wszyscy, którzy tutaj docierają, zastają ten sam widok szarych, powłóczystych chmur. I co, wierzyć w to czy nie wierzyć? Naprawdę po dojściu, tu, na wzgórzu Scrabo napotkał nas lekki deszcz, i mocne zachmurzenie. Niemniej wieża wygląda równie pięknie z daleka w słońcu, jak i blisko bez słońca, a także w oddaleniu, jak i znajdując się tuż przy niej, gdyż jak się okazuje jest naprawdę piękna, i masywna. Odnowiona już kilkukrotnie, dziś tylko może dawać obraz swojej historii.
W sumie choć takową posiada, tak naprawdę z nieco chybionym przeznaczeniem, które nigdy nie doszło do skutku. Legenda bowiem głosi, że wybudowana wieża jest strażnikiem północnego wybrzeża hrabstwa Down, co w dawnych czasach oznaczało budowę przez rządzących wówczas Irlandią Brytyjczyków wieży jako punktu obserwacyjnego w obawie o ataki wojsk napoleońskich. Ponoć było to możliwe poprzez obserwację pływających statków francuskich, które jednak nigdy nie podpłynęły do brzegu Irlandii. Właściwie można by rzec, że zielone, bagniste ziemie Irlandii nie interesowały Napoleona ze względu na klimat panujący tutaj. Niemniej oszałamiające są widoki z parku Scrabo właśnie na brzeg oraz Ocean i śmiem twierdzić, że gdyby Napoleon jednak przycumował i ujrzał z góry ten widok - nie zawahałby się zawalczyć o Zieloną Wyspę. Bo właśnie nie sama wieża w tym wszystkim, o czym do tej pory Wam napisałam jest fascynująca, lecz jej otoczenie. Zaobserwujemy stąd imponujący morski krajobraz na Irlandię Północną, a wokół mnóstwo zieleni - niegdyś pastwisko dla bydła, stąd też gaelicka nazwa Scrabo.
Scrabo Tower wzniesione w 1857 roku, dziś stoi w otoczeniu pól golfowych, oddzielonych od Country Park płotem. Sama wieża mierząca 41 metrów naznaczona została tabliczką pamiątkową na cześć Charlesa Williamsa Stewarta 3-go markiza Londonderry. I choć sama jej budowla i wybudowanie budzi wiele kontrowersji, postanowiono plan budowy zrealizować. Wieża w okresie letnim jest udostępniona do zwiedzania, a wchodząc na jej szczyt zrobimy aż 122 kroki, kręcąc się tuż przy ścianie metrowej grubości. Idąc pod górę, można podziwiać stałą ekspozycję Parku Krajowego i okolic. Po dotarciu na szczyt ujrzymy zapierający dech w piersiach brzeg Strangford Lough.
Dla mnie osobiście cała wyprawa to spacer prawie w chmurach, a wcześniej jazda autem pod górę. Aby dostać się do wieży przeszliśmy pod górę z 700 metrów i gdy już tutaj byliśmy wygodnie zasiadłam na wejściowych schodach wieży, aby móc chłonąć każdy fragment krajobrazu, po lewej Belfast, po prawej Newtownards, a gdy po tym wypoczynku zeszłam, i odwróciłam się 'na pięcie' zobaczyłam najcudowniejszą zatokę, jaką przyszło mi zobaczyć w Irlandii z tej wysokości. Po kilku latach, od czasu gdy zamieszkałam na Zielonej Wyspie, dostrzegam znów jej urok i wiem, dlaczego tutaj pozostałam.. Jeśli przyjedziecie zobaczyć Scrabo, możecie liczyć na dwa parkingi dla Waszego auta, oraz bar i sklep z pamiątkami.

6 komentarzy:

 1. Faktycznie widoki zapierają dech w piersiach, uwielbiam takie miejsca na łonie natury :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ale tam jest pięknie! :) woda i zieleń <3 no cudo!:D widać ze wycieczka bardzo się udała mimo tego lekkiego deszczu :D
  http://czynnikipierwsze.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to było zakończenie naszej cudownej wycieczki w Święta Wielkanocne :) Deszcz nam już niegroźny ;)

   Usuń
 3. Muszę przyznać, że robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Scrabo to jedno z nielicznych tego typu miejsc, które polubiłam. Jednak bardziej preferuję odwiedzanie irlandzkich ogrodów ;)

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Copyright © 2017 weekendownik