niedziela, grudnia 06, 2015 8

kolorowy cykl - ciekawostki o owocach cytrusowych



Cytryna

Przeciwłupieżowa. Wetrzyj w skórę głowy dwie łyżki soku i po kilku minutach starannie spłucz. Następnie dodaj do szklanki wody łyżeczkę soku i raz jeszcze opłucz płynem głowę. Stosuj codziennie, aż łupież zniknie. Cenna uwaga - z sokiem cytrynowym postępuj ostrożnie i dokładnie spłucz po zastosowaniu.

Odświeża oddech. Kwas askorbinowy zawarty w cytrynie hamuje rozwój bakterii, zapobiegając tym samym powstaniu przykrego zapachu z ust. Wystarczy wypłukać usta koncentratem soku cytrynowego. Należy pamiętać o spłukiwaniu wodą po zastosowaniu cytryny, aby nie uszkodzić szkliwa.

Wygładza skórę rąk i stóp. Kilkuminutowa kąpiel rąk i stóp w roztworze sporządzonym z równych ilości wody i soku z cytryny da natychmiastowy efekt aksamitnej skóry. Po kąpieli natrzyj stopy oliwką lub oliwą z oliwek i wysusz ręcznikiem.

Cytryna oczyszcza skórę. Przecieraj umytą skórę twarzy wacikiem nasączonym sokiem z cytryny - w ten sposób złuszczysz martwy naskórek i oczyścisz skórę. Efekty są widoczne już po kilku dniach.

Rozjaśnia i usuwa plamy na skórze. Posmaruj zmienione miejsce sokiem z cytryny i po 15 minutach spłucz. To naturalny i bezpieczny sposób na uzyskanie zdrowego jednolitego kolorytu skóry.

Czyści i wybiela przebarwione paznokcie. Aby cieszyć się zadbanymi paznokciami, wystarczy pięć minut. Zanurz palce w ciepłej wodzie z dodatkiem soku z cytryny, następnie osusz je i potrzyj paznokcie skórką cytrynową.

Dezynfekuje drobne skaleczenia i zadrapania Aby zatamować krwawienie i zdezynfekować ranę, wystarczy przycisnąć do skaleczenia wacik nasączony sokiem z cytryny.

Rozjaśnia włosy. Płucz włosy roztworem zrobionym z 3/4 szklanki wody i 1/4 soku z cytryny. Aby utrwalić efekt, stosuj płukankę raz w tygodniu.  Cenna uwaga - z sokiem cytrynowym postępuj ostrożnie i dokładnie spłucz po zastosowaniu.

Odplamia i wybiela bieliznę. Wybielające właściwości soku z cytryny doskonale sprawdzają się także podczas prania. Aby wybielić bieliznę, wystarczy dodać do prania sok cytrynowy (co nada jej też świeży zapach).Roztwór soku cytrynowego oraz sody oczyszczonej i moczyć w nim tkaniny 30 minut przed praniem.

Jeśli chcemy by owoce w kompocie nie rozpadły się, należy włożyć do wody skórkę z cytryny.

Cytryna mrożona  Udowodniono w badaniach, że jest 10000 razy silniejsza niż syntetyczna i szkodliwa chemoterapia. Jednak, aby uzyskać efekt ze spożywania cytryny należy pamiętać o spożywaniu jej w całości. Okazuje się, że skórka z cytryny zawiera 5 do 10 razy więcej witamin niż sok z cytryny. Należy umyć całą cytrynę, najlepiej octem jabłkowym, który pomoże zneutralizować substancje chemiczne mogące znajdować się na powierzchni skórki. Włóż cytrynę do zamrażarki, a po wyjęciu zetrzyj całą (także pestki) na tarce. Tak utartą masą posypuj desery, dodawaj do potraw, lub do herbaty. 

Jest odmładzająca, uodparniająca, zwalcza wolne rodniki, komórki nowotworowe, bakterie, kuracja sokiem może rozpuscić kamienie żółciowe, osłabić bóle głowy. Spożycie cytryny posiada wiele, wiele innych plusów. 


Limonka 



Posiada więcej witaminy C od cytryny. Może być stosowana zamiennie z cytryną. Jednak, aby uzyskać ilość soku równą dwóm cytrynom trzeba wycisnąć aż trzy limonki, ponieważ zawiera go mniej od swojej kuzynki.  

Picie soku z limonki korzystnie wpływa na pracę wątroby i reguluje poziom gluzkozy.

Podobnie jak cytryna zawiera flawonoidy, które chronią przed nowotworami i szybkim starzeniem.

Na oczyszczenie organizmu z toksyn, oraz na podkręcenie przemiany materii rano, około 20 minut przed posiłkiem pić szklankę wody przegotowanej z cytryną, lub limonką, oraz łyżeczką miodu i plasterkiem imbiru. 

Limonki uprawiane są przy użyciu mniejszej ilości chemikaliów niż cytryny.

Zawartość kwasu cytrynowego w limonkach i cytrynach jest od 4 do 6 razy większa niż w pomarańczach i co najmniej 3 razy większa niż w grejpfrutach. Kwas cytrynowy rozrzedza krew.

Aby cytryna i limonka były bardziej soczyste przed rozcięciem owoców należy je zrolować dłonią.

Sok z limonki, obniża poziom cukru we krwi, polecany diabetykom.

Cytrusy możemy odświeżyć wkładając je na ok. 30 min do ciepłej wody.


Pomarańcza


Jeśli nie lubimy pestek w pomarańczy należy wybierać te owoce, które w swej górnej części mają tzw. "pępek", jest to dowodem na to, że pomarańcza jest bezpestkowa.

Co ciekawe o dojrzałości pomarańczy nie decyduje barwa skórki, ale poziom stężenia cukrów i kwasów organicznych. Gdy stężenie cukru w soku pomarańczy osiągnie dostatecznie wysoki poziom, a stężenie kwasów dostatecznie się obniży wówczas następuje ich zbiór.

Pomarańcze w warunkach domowych, w temperaturze pokojowej przechowuje się tydzień, w lodówce nawet tydzień dłużej.

Stosując kosmetyki z pomarańczą oczyścisz skórę, dodasz jej energii i sprężystości oraz zlikwidujesz plamy i przebarwienia. 

Pomarańcza ma właściwości przeciwzapalne, jak również jest naturalnym antyoksydantem.

W kosmetyce wykorzystywane są również kwiaty pomarańczy - z ich płatków pozyskuje się olejek zwany neroli używany bardzo często w ekskluzywnych perfumach. W XVI wieku, włoska księżniczka Anna-Marie de Nerola podobno odkryła olej wydobyty z kwiatów pomarańczy (neroli), którym perfumowała swoje rękawiczki.

Zwierzęta, którym podano sok z czerwonych pomarańczy nie przybrały na wadze, nawet gdy były karmione wysokotłuszczowym pożywieniem. Soki ze słodszych odmian pomarańczy wpływały na wzrost poziomu tkanki tłuszczowej.

Oto kilka przepisów na kosmetyki z pomarańczy:

Tonik z pomarańczy - garść pokrojonej skórki pomarańczy zalej octem winnym tak, aby cała skórka była przykryta płynem. Taką mieszaninę włóż do szklanej butelki lub słoika i odstaw na 2 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Następnie przez gazę przelej powstały ocet pomarańczowy i rozcieńcz go wodą w stosunku 1:1. Tak przygotowany tonik ma działanie ściągające, oczyszczające i stymulujące skórę.

Maseczka z pomarańczą i żółtkiem - łyżkę świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy wymieszaj z surowym żółtkiem. Maseczkę nałóż na twarz na ok. 30 minut, potem zmyj ciepłą wodą. Ta maseczka jest idealna dla cery suchej. Skutecznie ją nawilży oraz odżywi.

Maseczka z pomarańczą, mąką i mlekiem - z połowy pomarańczy wyciśnij sok i wymieszaj go z łyżką mąki, następnie dodaj trochę mleka, aby maseczka nabrała delikatnej konsystencji. Nałóż na twarz i szyję, odczekaj 30 min i zmyj letnia wodą. Maseczka ta jest idealna dla cery normalnej.

Maseczka z pomarańczą i sodą - zmieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej z 1 łyżką świeżego soku z pomarańczy. Kontroluj konsystencję, jeśli będzie zbyt wodnista dodaj odrobinę więcej sody. Maseczkę trzymaj na twarzy przez 15 min, następnie zmyj letnią wodą. Maska ta idealnie oczyści skórę z zaskórników.

Więcej na: KobietaWieLepiej.pl


Mandarynka

Olejek z mandarynek jest doskonałym środkiem do pielęgnacji tłustej cery.

Mandarynki ze względu na silnie działanie zasadotwórcze, zalecane są osobom cierpiącym na schorzenia dróg moczowych, likwidują również zaparcia.

Mandarynka jest docenionym afrodyzjakiem. Ze skórek mandarynki produkuje się olejek eteryczny, który znalazł zastosowanie w produkcji leków, przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym i spożywczym.

Badania potwierdziły, że jedzenie mandarynek chroni przed niebezpiecznym nowotworem wątroby i nowotworem piersi.

Działają oczyszczająco, usuwając z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Z kolei kwiaty mandarynki świeże jak i suszone wykorzystuje się do przyrządzania leczniczych herbatek o uspokajającym działaniu. Przygotowuje się również wyśmienitą mandarynkową nalewkę. Świeże kwiaty zalewamy 40% alkoholem, macerujemy dwa tygodnie w szczelnie zamkniętym naczyniu.

Japonki mają manię na punkcie kąpieli. Zazwyczaj dodają do wanny z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą szklankę sake, skórki mandarynki lub sok z pory czy imbiru. 

Mandarynka japońska, zwana mandarynką Satsuma od nazwy prowincji, z której pochodzi, posiada właściwości sprzyjające rozjaśnianiu cery i depigmentacji przebarwień skóry spowodowanych wiekiem, dodatkowo łagodzi podrażnienia.


Grejpfrut


Badania dowodzą, że zapobiega nowotworowi jelita grubego.

Zawiera resveratro, który służy zdrowiu serca oraz łagodzi objawy artretyzmu i reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Kiedy bierzemy na przykład popularny antybiotyk erytromycynę lub niektóre syropy na kaszel, nie wolno ich popijać sokiem grejpfrutowym, bo nie będą działać.

Cohen oraz Ratain odkryli, że mogą one wzmacniać działanie przeciwnowotworowego specyfiku - rapamycyny. Lek ten zazwyczaj źle się wchłania, zwykle do krwiobiegu przechodzi tylko 14 proc. substancji zawartej w pigułce. Tymczasem Amerykanie ustalili, że połączenie go z sokiem grejpfrutowym podnosi poziom leku we krwi nawet czterokrotnie.

Badania uczonych z Izraela wykazały na przykład, że ich regularne spożywanie może obniżać poziom cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu to jeden z czynników ryzyka zawału serca.

Natomiast badania grupy amerykańskich uczonych z Texas AM University wykazały, że sok z cytrusów - grejpfrutów i pomarańczy - może nawet wzmacniać kości. 

Jeśli jest to możliwe, nie obierajmy skrupulatnie grejpfruta, ponieważ w jego miąższu też zawarte są cenne składniki.

Na rynku jest obecnie 85 medykamentów (lista leków), które w połączeniu z grejpfrutem mogą być wręcz niebezpieczne, lub mniej skuteczne. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, sprawdź na liście czy wchodzą one w reakcję z grejpfrutem.

 a tutaj cały kolorowy cykl cytrusowy :) 

fot. Pinterest.com 

8 komentarzy:

  1. O, zobacz! Już kilkukrotnie myślałam o tym, ile mogę przechowywać pomarańcze. Czasami kupuję całą siatkę, bo myślę, że zjem je jednego dnia - taką ma na nie ochotę, a potem leżą w misce i się kurzą. Po kilku dniach mam dylemat, czy jeszcze nadają się do jedzenia, czy też nie. Dzięki za tę informację, o jedną zagwozdkę mniej ;).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się , że mogłam Ci pomóc i przyznam, że kiedyś owoce cytrusowe trzymałam w półmisku (w ciepłym miejscu) :) pozdrawiam !

      Usuń
  2. Mnóstwo ciekawostek i praktycznych rad w jednym miejscu! Super :) Na pewno wykorzystam większość tych kosmetycznych porad.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Przy okazji tego cyklu odświeżyłam swoje infromacje na temat owoców cytrusowych. Teraz tylko kupować, i jeść... lub stosować do różnych zabiegów pielęgnacyjnych ;)

      Usuń
  3. Bardzo lubię mandarynki, ale nie zdawałam sobie sprawy, że to afrodyzjak i ma tak lecznicze właściwości. Świetna porcja wiedzy, dziękuję. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za pozytywną opinię :) Co do mandarynki najlepiej samemu wyhodować drzewko w domu, wtedy wiemy na pewno, że jest 100 % zdrowa i posiada wszystkie właściwości zdrowotne. Proponuję zajrzyj na youtube, tam jest mnóstwo sposobów hodowli cytrusów w warunkach domowych. Pozdrawiam!

      Usuń
  4. Bardzo lubię cytrusy - szczególnie grejpfruty i pomarańcze - to najlepszy aspekt zimy, której z kolei nie znoszę ;)

    Co do płukanki do włosów z cytryny, to trzeba przy tego typu zabawach mocno uważać, bo tego typu domowe kosmetyki potrafią narobić sporo szkody :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobra rada, pewnie z cytryną do włosów jest podobnie jak w przypadku cytryna - do płukania zębów. Wezmę pod uwagę tę radę i już załączam drobne zmiany w artykule, w postaci krótkiej informacji. Dziękuję. Pozdrawiam ! :)

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są m.in. wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics. Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Znajdziesz mnie tutaj

Copyright © 2017 weekendownik